ANKARA’DA RUMELİLİLER DERNEĞİ KURULDU


SOYDAŞLARIMIZ ANKARA’DA YENİ BİR DERNEK DAHA KURDU

ANKARA-Ankara da yaşayan ve yönetiminin çoğunluğunu Makedonya’nın Urviç ve Yelovyane köylerinden gelen Türklerin oluşturduğu ‘’Ankara Rumeliler Kültür Ve Dayanışma Derneği’’ Seyfettin Saralar başkanlığında Ankara/Çankaya’da kuruldu.

Rumeli insanına sahip çıkma adına güzel bir organizasyon gerçekleştirerek bir araya gelen soydaşların dernek açılışı törenlerine, başta Makedonya olmak üzere; Batı Trakya, Kosova, Bulgaristan  ve Rumeli’nin diğer ülkelerinden Türkiye’ye göç eden Türkler katıldı.

Rumeli insanının Türkiye’de hasret ile bekledikleri birlik ve beraberlik ile bir araya gelmelerini sağlamak ve bu amaçla kendi insanlarına destek olmak isteyen soydaşlarımızın bu mutlu günlerine, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Ülkeleri Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik de katılarak soydaşlarımızın mutluluklarını paylaştı.

Vatanımız Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Varlığı Uğruna Başımızı Koyduk

Yeni kurulan Ankara Rumeliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Seyfettin Saralar, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan‘a  kendilerine bu imkanı sunduklarından dolayı teşekkür etti.

Saralar, TİKA’nın kendi köyleri başta olmak üzere Makedonya’da  gerçekleştirdiği projelerden dolayı teşekkür ederken, “Sayın Cumhurbaşkanımıza ve TİKA Başkanımıza Ankara’da yaşayan Rumeliler adına ve yönetim kurulu adına teşekkür ediyoruz, köylerimize kısa sürede hizmet edildi. Türkiye Cumhuriyeti Devletine hemşerilik bağı ile bağlanan bizler, vatanımız Türkiye Cumhuriyeti Devletinin varlığı için bu uğurda başımızı koyduk, milletimiz ve devletimiz varız ve  beraberiz’’ dedi.

Gelmiştik bir zamanlar, Sarı Saltuk ile  Orta Asya dan

Bir Bir Diyar-ı Rum’a Dağıldık Sakarya’dan

Ankara Rumeliler Kültür ve Dayanışma Derneği açılış törenine katılan TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik, soydaşlara nasıl bir faaliyet içerisinde olmaları gerektiğini ve bu çerçevede Rumeli ismini kullanılmalarının anlamlı olduğunu belirterek

“Osmanlı Bakiyesi Rumeli ye Devlet olarak bizler hizmet ediyoruz, 24 saat Rumeli için çalışıyoruz, ancak sizlerde Rumeli’den gelen öğrencilere ve ailelere bu dernek kanalı ile şefkat gösterin ve onlara , kültür ve geleneklerinize sıcak yuva olarak buralarda sahip çıkın” ifadelerini kullandı.

Orta Asya dan hep birlikte gelerek, Sarı Saltuk anlayışını bu coğrafyada yaşattıklarını ifade eden TİKA BADA Başkanı Dr. Mahmut Çevik, Üsküplü Yahya Kemal Bayatlı’nın dizeleri ile “Gelmiştik bir zamanlar, Sarı Saltuk ile  Orta Asya dan; Bir Bir Diyar-ı Rum’a Dağıldık Sakarya’dan” ifadelerini kullanarak soydaşlara birlik ve beraberlik içerisinde hep birlikte  ortak yaşama kültürü ve gelecek idealinin inşasını sağlamaları gerektiğini ifade etti.

Ankara Rumeliler Kültür Ve Dayanışma Derneği açılış törenine katılan soydaşlar, geleneksel yemekleri ve oyunları ile hoşça vakit geçirdiler. Ankara’da ikamet eden, gıda ve deri sektöründe çalışan soydaşlar tarafından günün anlam ve önemini yansıtacak olan Mostar Köprülü Pasta da yapılarak törende  kesilip katılımcılara dağıtıldı.

Urviç ve Yelovyane Köyleri

Avar Türk kökenli soydaşlarımızın yaşadığı Urviç ve Yelovyane köyleri, Şar dağlarında hakim bir tepede yer alır. Köylerin erkekleri Almanya, İtalya, Avusturya ve Türkiye’de aşçılık, pastacılık, dondurmacılık, kuruyemişçilik, dericilik alanlarında uzmandır. Çoğunluğu 1950’lerde Urviç ve Yelovyane köylerinden Türkiye’ye göç eden çalışkan, dürüst soydaşlarımız,  Ankara başta olmak üzere İstanbul, Eskişehir, Kütahya gibi göçmen şehirlerinde yaşarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.