BANKALAR KREDİ MALİYETİNİ ARTTIRMAYA HAZIRLANIYOR


Merkez Bankası’nın olağanüstü toplantısından faiz artırımı kararı çıkması, bankaları da harekete geçirdi.

Politika faizi yüzde 4,5’ten yüzde 10’a, temel fonlama faizi de yüzde 7,75’ten yüzde 10’a yükseltilmesinin tüketiciye nasıl yansıyacağı ilerleyen günlerde belli olacak. Ancak uzmanlar, bankaların kredi ve mevduat faizlerini yıllık bazda yüzde 10-15 oranında artıracaklarını öngörüyor. İnternet bankacılığındaki yenilikleri anlatmak için basının karşısına çıkan ING Bank Genel Müdürü Barbaros Uygun, “Faizlerde artış beklemeliyiz. Kısa vadede faiz oranlarında 150 baz puan (yüzde 1,5) artış gerçekleşecektir.” dedi. ABD Merkez Bankası’nın (FED) da tahvil alımını azaltan kararı ile gelişmekte olan ülkelerde ekonomideki dalgalanmalar yeni seyir alacak.

Barbaros Uygun, ‘iki adımda bankacılık’ adını verdikleri basitleştirilmiş internet hizmetleri hakkında da bilgi verdi. Genel Müdür Yardımcısı, yeni platformun müşteri numarası veya T.C. kimlik numarası ile kolayca işlem yapılacak olmasını “Müşterinin zaten ulaştığı kanalı kolay erişilebilir hale getirdik.” şeklinde tanımladı. Menüyü kullanıcının dostu haline getiren ING, hem geleneksel internet kullanıcısı hem de mobil kullanıcılar için aynı platformu kullanıyor. Ayrıca daha önce Denizbank’ın internetten Facebook kullanıcısına para gönderme uygulamasını da mobile taşıdı. Kanunun öngördüğü şekilde günlük 1.000, yıllık ise 4.000 lirayı aşmamak kaydıyla para gönderimi gerçekleştirilebiliyor. Facebook hesabının mesajlar servisine gönderilen referans konu ile de 7 gün içinde bir ING Bank şubesi veya ATM’sinden tahsilat yapılabiliyor. Uygun’un sunumuna göre, Türkiye’deki internet bankacılığını kullanan aktif müşteri sayısı yaklaşık 11 milyon. 2012’den beri düşük ivmeyle artan bu rakama karşılık mobil bankacılık aktif müşteri sayısı kararlı bir şekilde artarak 2,5 milyonu aştı. Mobil müşteri sayısı 2012’den 2013’e yüzde 117 artış kaydetti. Aynı dönemde mobil platformlardaki işlem adedi ise 1,3 milyondan yüzde 225 artışla 4,3 milyona ulaştı.

Türkiye’de tüm internet bankacılığı stratejisini, bugün yüzde 20’ler seviyesinde olan mobil bankacılığın 5 yıl içinde yüzde 50’leri geçmesi üzerine yaptıklarını anlatan Barbaros Uygun, ana banka olarak ING’yi kullananlar ve turuncu hesap sahiplerinin internet işlemlerinde komisyon ve ücret ödemeyeceklerini açıkladı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.