BAŞKENTİN ÇALIŞKAN MİNİK ÜYELERİ


ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÇOCUK MECLİSİ ÜYELERİ, HER MESLEK VE ALANDA GÖREV YAPAN YÖNETİCİ BÜYÜKLERİNİ ZİYARET EDEREK HEM BİLGİ ALIYOR HEM DE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ GETİRİYOR

ANKARA- Çocukların fikirlerine büyük önem veren Ankara Büyükşehir Belediyesi, bünyesinde kurulan Çocuk Meclisi üyeleriyle koordinasyon içinde çalışıyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi 23. Dönem Çocuk Meclisi üyeleri, Başkent’te gördükleri sorunları yakından takip ederek, şehir yönetiminde rol alan büyüklerine bu sorunları iletiyor, çözüm önerileri sunuyor.

LUSLARARASI ÇOCUK MEDYA KONFERANSI

Çeşitli meslek ve alanlarda görev alan yöneticilere yönelik ziyaretlerini Ocak ayında da sürdüren Çocuk Meclisi üyeleri, TRT Genel Müdürü İbrahim Eren’i makamında ziyaret etti.

 Minik üyeler öncelikle medyaya ilişkin ‘çocuk görüşü’ başta olmak üzere eleştiri, beklenti ve önerilerini TRT Genel Müdürü Eren ile paylaştı. Çocuk Meclisi Başkanı Buse Sert, Çocuk Meclisi’nin faaliyetlerini kısaca tanıtarak, Çocuk Meclisi’nin düzenlediği “Çocuk Dostu Bir Medya Hayal mi” seminer kitapçığını da TRT Genel Müdürü Eren’e takdim etti.  

15 Temmuz Haber Stüdyosu, Dış Haberler ve Spor Servislerini de gezen Çocuk Meclisi üyelerinin yayıncılıkla ilgili sorularını yanıtlayan TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, 6.sı İstanbul’da düzenlenen “Uluslararası Çocuk Medyası Konferansı”nın, Ankara’da düzenlenmesine ilişkin taleplerini de olumlu karşıladığını söyledi.

ÇOCUK YAYINLARI

Okullarda “Medya Okur Yazarlığı” ile ilgili bir seçmeli ders olması gerektiğini vurgulayan minikler, çocuk yayın ilkeleri konusunda da ayrıntılı bilgi aldılar.

Meclis üyesi çocuklar, TRT Genel Müdürü Eren’e Çocuk Meclisi’nin aylık olağan genel kurul toplantılarının TRT’de haber yapılması talebinde bulunurken ayrıca kendilerine radyoda seslendirme görevi verilmesini, çizgi film ve diğer çocuk programları ile ilgili yaratıcı fikirlerini de TRT ile paylaşmayı düşündüklerini ifade ettiler.

ULUSLARARASI ÇOCUK ZİRVESİ ÖNERİSİ

          Ankara Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi üyelerinin bir başka ziyaret noktası da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı oldu.

         Bakanlıkta Bakan Yardımcısı Dr. Mehmet Karabay’ın ağırladığı miniklere Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Selahattin Güven de eşlik etti. Çocuk Meclisi üyeleri ziyarette, yeni bir öneri sundu. Minikler, Ankara’da dünyanın farklı ülkelerinden gelecek ve çocukların sorunlarını konuşup tartışacakları, “Uluslararası Çocuk Zirvesi”yapılmasını istediler.

TEHLİKELİ DİJİTAL OYUNLARA DİKKAT

“Uluslararası Çocuk Zirvesi” önerisini desteklediğini belirten Karabayçocuklara yönelik dijital oyunlar konusunun da önemine vurgu yaptı.

 Tehlikeli bilgisayar oyunlarının engellenmesine yönelik çalışmalar yapıldığını belirten Karabay, “Bakanlığımızın Dijital Oyunlar İhbar Hattı” var, hepiniz bu hattı arayabilirsiniz. Çocuklar için tehdit teşkil eden oyunlara karşı hem yurtiçinden, hem de yurtdışından mücadele sürdürülmektedir” dedi.

 TECİ ÇOCUKLAR SORUNU

Mülteci çocukların sorunlarına karşı duyarlılıklarını Bakan Yardımcısı Karabay ile paylaşan Çocuk Meclisi üyeleri aynı zamanda kimsesiz çocuklar, sokakta çalışan çocuklar, cinsiyet eşitliği ve risk altındaki çocuklarla ilgili çalışmaların hızlandırılmasını talep etti.

Türkiye’de bulunan 3,2 milyon mültecinin yarısının çocuk olduğuna dikkat çeken Karabay şu bilgileri paylaştı:

Sokak çocukları bakanlığımız tarafından mobil ekipler tarafından izleniyor ve devlet koruması altındalar. Sokaklarda çalıştırılan 5 bin kadar çocuğa şefkat elini uzattık. Şiddet görmüş, suça sürüklenen, risk altında bulunan çocuklara yönelik Çocuk Destek Merkezleri’nde bin 500’den fazla çocuğun yeniden hayata bağlanmaları sağlandı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.