BODRUM HAVALİMANI İŞLETME HAKKININ DEVRİ İHALESİ TAMAMLANDI


Milas Bodrum Havalimanı ihalesini, 717 milyon euro+KDV teklifi ile TAV Havalimanları Holding A.Ş. kazandı.Milas/Bodrum Havalimanı Dış Hatlar, Genel Havacılık Terminali ile İç Hatlar Terminali işletme hakkının devri ihalesi, Devlet Havalimanları… Milas Bodrum Havalimanı ihalesini, 717 milyon euro+KDV teklifi ile TAV Havalimanları Holding A.Ş. kazandı.
Milas/Bodrum Havalimanı Dış Hatlar, Genel Havacılık Terminali ile İç Hatlar Terminali işletme hakkının devri ihalesi, Devlet Havalimanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nde yapıldı. İhaleye, Fraport AG Frankfurt AirPort Services Worldwide/IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş., Astaldi Concessioni SPA/Romairport SPA/Göçay İnşaat Taahhüt ve Ticaret A.Ş. Ortak Girişim Grubu, TAV Havalimanları Holding A.Ş., YDA İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. firmaları katıldı. İhale Başkanı Zafer Topuz, ihaleye katılan firmaların teklif zarflarını açarak, firmaların verdiği teklifleri açıkladı. Astaldi 150 milyon euro, Fraport AG Frankfurt AirPort Services Worldwide/IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. 216 milyon, TAV Havalimanları Holding A.Ş. 250 milyon euro ve YDA İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. 280 milyon euro teklif etti.
Açık arttırma, 281 milyon euro ile başladı. Astaldi Concessioni SPA/Romairport SPA/Göçay İnşaat Taahhüt ve Ticaret A.Ş. Ortak Girişim Grubu 82. turda, Fraport AG Frankfurt AirPort Services Worldwide/IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. firması 85. turda ve YDA İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. firması 105. turda ihaleden çekildi. TAV Havalimanları Holding A.Ş. 717 milyon euro ile ihaleyi kazanan firma oldu.
İhale sonucunu açıklayan Zafer Topuz, nefes kesen bir çekişmenin sonucunda TAV Havalimanları Holding A.Ş.’nin ihaleyi kazandığını belirtti. Topuz, ihaleye 4 firmanın teklif verdiğini ifade ederek, ihaleyi kazanan firmaya hayırlı olmasını diledi. Topuz, ayrıca Astaldi firmasına da teşekkür etti.
TAV Havalimanları Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sadri Şener, ihale ödeme planıyla ilgili olarak, “Bodrum da Türkiye ve bizim için önemli merkezlerden birisi. Çok büyümeye açık bir havalimanı. Bodrum Havalimanı hak ettiği yerde değil. Bodrum’a çok iyi hazırlandık. Dalaman’a da iyi hazırlandık. Dalaman’da 200 milyon dolar yatırım var. 140 milyon euronun üzerinde bir peşinat ödeyeceğiz. Her türlü finansmanımız hazır. Bodrum’un pazarlamasını iyi yapacağımızı düşünüyorum. Direkt uçuşlar çok az. Yabancı yolcuları arttıracağımıza inanıyoruz. 14’üncü havalimanımız oldu” ifadelerini kullandı.
Finansmanın yüzde 30’unun öz sermaye, yüzde 70’inin banka finansmanı olacağını söyleyen Şener, “Biz bütün paramızı havalimanlarına harcıyoruz. Sorun gözükmüyor” diye konuştu.
Şener, döviz kurlarının oynaklığı ile ilgili olarak, “Giderlerimizin çoğunu TL olarak ödüyoruz, gelirlerimizin çok önemli bir kısm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.