19.ULUSLARARASI BÜYÜKÇEKMECE KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

Uluslararası festivaller kapsamında altı kez en iyi festival seçilen Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali dört kıta 64 ülkeden yaklaşık 1500 kültür ve sanat elçisini ağırlıyor.

İSTANBUL-Büyükçekmece Belediyesi tarafından düzenlenen ,19’uncusu gerçekleştirilen ayrıca Türkiye’nin CIOFF’a ilk üye olan ve A kategorisindeki tek festivali ülkelerin dans gösterileri, sergiler, ünlü sanatçılar ,muhteşem konserler eşliğinde 4 Ağustos tarihine kadar sürecek.

Festivalin bu yıl ki teması doğanın korunmasına dikkat çekmek amacıyla ‘Her Şey Doğadan’ olarak seçildi. Festival Komitesi tarafından bu yıl kültür ve sanatta ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ Rutkay Aziz ve Nevra Serezli’ye verilirken, basın dalında ‘Basın Başarı Ödülü’ gazeteci İsmail Saymaz’a ‘Basın Onur Ödülü’ se Altan Öymen’e verilecek.

Büyükçekmece Kültürpark Kervansaray’da düzenlenen ‘Atölye Bayramı Her Şey Doğadan Geleneksel El Sanatları Sergisi’ dünyanın dört bir yanından gelen zanaatkârların çalışmaları ile festivalin ruhunu yansıttı. Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün etkinliği şu sözlerle özetledi: “Dünyanın geçmişini bir bakıma ortaya koyan, atalarımızın yaşarken neleri kullandığını bizlere anlatan 70 ülkeden 150 sanatçı dostumuzun ortaya koymuş olduğu el sanatları sergimizde sanatçılarımız çalışmalarını bu workshopla bizlere sergiledi. Bu çalışmaların hepsi 19. Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali’nin zenginlikleri.”Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün ‘Bi dünya Bebek’ ve ‘Uluslararası El Sanatları Sergisi’nin açılışını gerçekleştirdi. Başkan Akgün “Bebek çalıştayının bu kadar zengin ve enterasan olacağını düşünmemiştim. 64 ülkeden bin 400 sanatçı katılıyor. 10 gün boyunca ağırlayacağız. Hem Türkiye’den hem de yurt dışından birçok ülkeden katılan sanatçılar sergilemeye başladılar ürünlerini, yapmaya da devam ediyorlar. Zannediyorum çocuklar buradan bir hafta boyunca çıkmayacaklar” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.