ÇALIŞAN ANNEYE YENİ HAKLAR

Meclis’te kabul edilen yasayla doğum yapan memur ve işçi anneler yarı zamanlı çalışacak.

Doğum yapan memur ve işçilere yeni haklar getiren “Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Tasarı” TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

Görüşmelerine bir süredir devam edilen yasada, doğum yapan memur ve işçilere yeni haklar getirilmesinin yanı sıra çeşitli alanlarda yeni düzenlemeler bulunuyor.Buna göre, doğum öncesi analık izninin başlaması gereken tarihten önce gerçekleşen doğumlarda doğumdan analık izninin başladığı tarihe kadarki süre doğum sonrası analık iznine ilave edilecek.

SÜRE 6 AYA KADAR ÇIKABİLİYOR

Doğum yapan memurlar, analık izni sonrasında birinci doğumda 2 ay, ikinci doğumda 4 ay, sonraki doğumlarda ise 6 ay, günlük çalışma süresinin yarısı kadar çalışabilecek.
Tasarı çocuğun okula başlama yaşına kadar kısmi süreli çalışma hakkı da getiriyor. Çocuğu olan veya evlat edinen memur anne ve baba, çocuğun mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden ay başına kadar normal çalışma süresinin yarısı kadar çalışabilecek. Yarı zamanlı çalışmada mali haklar ile sosyal yardımlara ilişkin ödemelerin yarısı yapılacak. Fiili çalışmaya bağlı ödemeler ise devam edecek.

Kadın işçiler de doğum yapmaları halinde analık izni sonrasında birinci doğumda 60 gün, ikinci doğumda 120 gün, sonraki doğumlarda ise 180 gün, günlük çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz izin kullanabilecek.

MUHTARLARIN MAAŞI ARTTI

Onay için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a gönderilecek yasa ile ayrıca muhtarların net 940 lira olan ödenekleri 1,300 liraya yükseltiliyor. Gübre ve yem de ise KDV sıfırlanıyor.
Emekli olduktan sonra çalışmaya başlayanların aylıklarından yapılan sosyal güvenlik destek primi kesintisinin kaldırıldığı yasa ile emniyet hizmetleri sınıfına dahil kadrolarda bulunanların yararlandığı emniyet hizmetleri tazminatları yüzde 25 artırılıyor. Yasaya göre ilk defa ticari, zirai veya mesleki faaliyetlerde iş kuran genç girişimcilere üç vergilendirme dönemi boyunca kazançlarının 75,000 liralık kısmına gelir vergisi muafiyeti getirilecek. Yasa çerçevesinde ayrıca ticari kazancı basit usuldeki mükelleflerin sadece basit usulde tespit edilen ticari kazançlarının 8 bin liraya kadar olan kısmı üzerinden gelir vergisi alınmayacak. Bu tutar, her yıl günün ekonomik koşullarına uygun olarak yeniden belirlenecek.

KADINLAR ÜRETİM DIŞINA İTİLİYOR

KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse, Türkiye’de kadın istihdam oranının çok düşük olduğunu söyledi. Köse, “Doğum izinleri ile annelik kutsanarak hem çocukların hem yaşlıların bakım sorumluluğu yine kadının omuzlarına yıkılıyor. Aslında bize müjde olarak verilen bu düzenleme kadınları  üretim süreçlerinin dışına itecek. Bu kadınların terfi, kıdem, kariyer konularında da büyük bir engel oluşturacak. Yasada şimdilik gönüllülük esasıyla, yani isteyen bu izni kullanabilir deniyor. Ama biz biliyoruz ki bu yasa zaman içerisinde işyerlerinde kadınlar açısında mobinge neden olacak” dedi.  Hükümetin yarı zamanlı çalışma diye kadınların eve göndermek yerine, tüm işyerlerinde kreşler açılmasını sağlaması gerektiğini ifade eden Köse, “Kadınlar olarak biz bu müjdelerin sonucunda başımıza hangi çoraplar örüldüğünün farkındayız” açıklaması yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.