CAN DÜNDAR VE ERDEM GÜL TUTUKLANDILAR


Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül, MİT TIR’larıyla ilgili yayımladıkları haberle ilgili soruşturmada “terör örgütüne yardım”, “casusluk” ve “gizli belgeleri yayınlamak” suçlarından tutuklandı,

Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar  ve Cumhuriyet Ankara Temsilcisi Erdem Gül hakkında MİT TIR’larının görüntüleri yayınladıkları için, “devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etme”, “siyasi ve Askeri Casusluk”, “gizli kalması gereken bilgileri açıklama” ve “terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından açılan soruşturmada dün ifade verdiler.
Sabah saatlerindeÇağlayan’daki ’İstanbul  Adalet Sarayı’na gelen Dündar ve Gül’e CHP’li milletvekilleri ve meslektaşlarının da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi destek verdi. Adliyeye giren Dündar ve Gül, savcı İrfan Fidan’a ifade verdi. İlk olarak savcının yanına giren Can Dündar’ın ifade işlemi yaklaşık 2 saat sürdü. Erdem Gül ise yaklaşık 45 dakika ifade verdi.
3 saat ifade verdi
İfadelerin ardından savcı Fidan 1 buçuk saat sonra kararını açıkladı. Savcı Dündar ve Gül’ü, “silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte yardım etmek”, “siyasal ve askeri casusluk” ve “devletin gizli kalması gereken belgelerini açıklama” suçlamalarıyla tutuklanmaları talebi ile mahkemeye sevk etti.
Mahkemede yaklaşık 3 saat ifade veren Dündar ve Gül verilen bir saatin ardından “silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte bilerek yardım” , “siyasal ve askeri casusluk” ve “devletin gizli kalması gereken belgelerini açıklama” suçlarından tutuklandı. Hakim İsmail Yavuz verdiği tutuklama kararında Dündar ve Gül’ün meslekleri dolayısıyla MİT TIR’larının durdurulmasına ilişkin soruşturmadan haberdar olabileceğini belirtti.
Adli kontrol yetersiz
Ancak belgelerin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ve Adana  Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmalara rağmen yayınlandığı ve gizli kalması gereken belgelerin ilk defa  Dündar ve Gül tarafından yayınlandığına vurgu yapıldı.
Kararda Dündar ve Gül için, “Suçun yasada öngörülen cezasının üst sınırı, kuvvetli suç şüphesi ve bu aşamada adli kontrol hükümlerinin uygulanmasının yetersiz kalacağı anlaşıldığından tutuklanmasına” denildi.
Silivri’ye götürüldüler
Açıklanmanın ardından adliye koridorunda bekleyen CHP Milletvekilleri ve Dündar ile Gül’ün gazeteci arkadaşları kararı protesto etti.
Silivri cezaevi’ne götürülen Dündar ve Gül hakkında savcının sevk maddelerine göre dava açılırsa müebbet ve 30 yıl hapis istemi ile yargılanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.