CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜNDEN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR


İbrahim Kalın: İki gündür ekonomide bir iyileşme süreci yaşandığını görmekteyiz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, kabine toplantısı sonrası basın açıklamasında bulundu. Kalın, “Türkiye kimseyle ekonomik savaş peşinde değildir. Bu kriz inşallah bir fırsata dönecek Türkiye güçlenerek çıkacaktır. Türk Lirası üzerinde spekülasyon yapılmasına imkân sağlayacak spekülatif istismara açık o ortam tamamen bertaraf edilmiş durumdadır” dedi.

İbrahim Kalın’ın konuşmasından satır başları şöyle;

Kalın, “İç güvenlik noktasında terörü kaynağında yok etme çerçevesinde önemli yol aldığımızı söyleyebiliriz. Terör örgütlerine karşı mücadelemiz sürecek. Biliyorsunuz ki Türkiye, bu terör örgütlerine karşı mücadele eden tek NATO üyesi.”

“TÜRKİYE KİMSEYLE EKONOMİK SAVAŞ PEŞİNDE DEĞİLDİR”

Kalın, ekonomide yaşanılan gelişmelerle ilgili, “Türkiye kimseyle ekonomik savaş peşinde değildir. Ekonomide olumlu haberler almaya başlamış bulunuyoruz. Türkiye ekonomisi oldukça güçlü ve sağlam temellere sahiptir. TL üzerindeki spekülasyon ortamı bertaraf edildi. İki gündür ekonomide bir iyileşme süreci yaşandığını görmekteyiz. Bu kriz inşallah bir fırsata dönecek, Türkiye bu süreçten güçlenerek çıkacaktır” dedi.

KATAR’A ÖZEL TEŞEKKÜR

Kalın ayrıca, Katar’ın Türkiye’ye yaptığı maddi destekten dolayı da “Ayrıca yurt içinden yurt dışından konuyla ilgili açıklamalarıyla destek verenlere teşekkürlerimizi ifade etmek istiyoruz. Dün Katar devletinin 15 milyar civarında yatırım yapma kararı almış olmasıdır. Ben Katar Emiri’ne gösterdiği asaletli duruşundan dolayı tekrar teşekkür etmek istiyorum. Katar, Türkiye’nin gerçek bir dostu olduğunu göstermiştir. Geçen yıl yaşanan körfez krizinde Türkiye oraya yardım etme ve askeri üs konusunda eleştirilere maruz kalmıştı. Şimdi cumhurbaşkanımızın siyasi öngörüsünün ne kadar haklı olduğu ortaya çıkmış oldu. Hazine ve maliye bakanımızın yoğun temaslar neticesinde Kuveyt Almanya hatta Rusya’dan olumlu haberler almış bulunuyoruz” diye konuştu.

“ALMANYA, FRANSA, KATAR, KUVEYT VE DİĞER ÜLKELER TÜRKİYE’NİN YANINDA”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.