DOÇ.DR DEMİRCİ’NİN YENİ KİTABI


Doç. Dr. Sevtap Demirci – İngiliz Basınında Osmanlı’nın İki Büyük Krizi

Doç. Dr. Sevtap Demirci’nin yeni çalışması “İngiliz Basınında Osmanlı’nın İki Büyük Krizi – Bosna-Hersek 1908-1909 / Balkan Savaşları 1912-1913″ Tarihçi Kitabevi etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Bu çalışmanın amacı, I. Dünya Savaşı’ndan önce İngiliz kamuoyunun Türklere ilişkin düşünceleri konusunda sahip olunan bilgi ve algıya katkıda bulunmaktır. Çalışmada 1908-1914 dönemi seçilmiştir, çünkü bu dönemde çok önemli ve tartışmalı meseleler Osmanlı’yı savunmada bırakmıştı ve ortam, ilgili tarafların tamamının ortak savaş alanı gibiydi. 

Bu çalışmada iki önemli uluslararası kriz döneminde İngiliz kamuoyu incelenmiştir: Bosna Hersek (1908-1909) ve Balkan Savaşları (1912-1913). Çalışmada bu iki krizin seçilmesinin nedeni, Avusturya Macaristan’ın Bosna Hersek’i ilhak etmesinin “Osmanlı İmparatorluğu’nun bölünmesine yol açan ilk önemli adım” olmasıdır. Son adım ise Avrupa’da Türk egemenliğine son veren Balkan Savaşları’dır.

Bu dönem, iki farklı açıdan ilginç bir çalışma konusudur. İlk olarak, İmparatorluğun uzun tarihinde Jön Türk Hareketi’nin Anayasa’yı yeniden yürürlüğe koyduğu ve Sultan Abdülhamit’in saltanatına son verdiği yeni bir dönemdir. İkincisi de, Türklerin Avrupa’daki egemenliğinin hemen hemen sona erdiği bir devredir. Avrupa, Jön Türklerin İmparatorluğun daha fazla parçalanmasını çaresizce önleme çabalarına tanıklık etmiştir. Avusturya’nın (1908), İtalya’nın (1911) ve son olarak Balkan devletlerinin (1912-1913) Türkiye’nin toprak bütünlüğüne saldırıları, yeni anayasal rejimin karşılaştığı başlıca güçlüklerdir.
Bu çalışmada iki önemli uluslararası kriz döneminde İngiliz kamuoyu incelenmiştir: Bosna Hersek (1908- 1909) ve Balkan Savaşları (1912-1913). Çalışmada bu iki krizin seçilmesinin nedeni, Avusturya-Macaristan’ın Bosna Hersek’i ilhak etmesinin “Osmanlı İmparatorluğu’nun bölünmesine yol açan ilk önemli adım” olmasıdır. Son adım ise, Avrupa’da Türk egemenliğine son veren Balkan Savaşları’dır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.