DOLAR 5 LİRAYI GEÇTİ..


ANKARA-ABD’nin yaptırım kararının ardından dolar 5 lirayı geçti. Uzmanlar, Merkez Bankası müdahalesi ile dolardaki yükselişin sonlanacağını ileri sürüyor.ABD’nin Türkiye’ye yaptırım kararı almasının ardından dün 5 liranın üzerine çıkarar rekor kıran dolar bugün yeniden rekor tazeledi.Güne 4,98 seviyelerinde başlayan dolarkuru, saat 10.00 sıralarında 5 liranın üzerine çıktı. avro ise 5,90 seviyesinde hareket ediyor. İstanbul’da “Ayaklı Borsa” olarak bilinen Tahtakale’de döviz büroları önünde hareketlilik yaşandı.

Altın ve para piyasaları uzmanı Şirin Sarı,  “Global olarak da halen bir yükseliş içindeyiz. Bu da bizim iç piyasalara da yansıyor. Bundan sonra ABD – Türkiye ilişkileri ve açıklamaları doları da etkileyecek. O açıklamaları takip edeceğiz” dedi. Adnan Kapukaya ise, ” Merkez Bankası ‘nın müdahale yapması gerekiyor. Bana kalırsa geç bile kaldı Merkez Bankası . Bu doların bu kadar yükselmesinin nedeni bence Merkez Bankası ‘nın faizleri arttırmaması. Arttırsaydı. Arttırsaydı belki bu fiyatları görmeyecektik. Belki 4.70 – 4.80’de kalacaktı. Şimdi doların her yüze çıkması, Merkez Bankası ‘nın 100 puan faiz artışına iteliyor” diye konuştu.

DOLAR NEDEN YÜKSELDİ?

Bloomberg’in dün hazırladığı habere göre ABD, Türk şirketlerin isimlerinin yer aldığı bir yaptırım listesi hazırladı. TL’deki ilk dip seviye de bu haberin ardından geldi. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yaptırım kapsamına alındığının açıklanması ise kuru 5 TL’nin üzerine çıkardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.