DOLAR DÜŞME EĞİLİMİNDE


ABD’li Rahip Andrew Brunson’ın Cuma günkü mahkemede serbest bırakılmasının ardından ABD ile ilişkilerin iyileşeceğine yönelik artan iyimserlik ve gelişmekte olan piyasalardaki olumlu havaya paralel dolar/TL 5.70’in altına gerilerken, iyimserliğin sürmesi beklenen piyasalarda küresel veri gündemi ve haber akışı izleniyor.

Dolar/TL dün güne 5.80 seviyesinin hemen altında başladıktan sonra gün içinde genel olarak dar bantta yatay bir seyir izledi.Yurt içinde bugün açıklanacak önemli bir ekonomik veri bulunmazken, yurt dışında saat 1130’da İngiltere TÜFE, saat 1200’de Euro bölgesi TÜFE, saat 1530’da ABD yeni konut inşaatları ve inşaat ruhsatları verileri açıklanacak. Ayrıca bugün saat 2100’de Fed’in Eylül toplantı tutanakları

açıklanacak.

Öte yandan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın ülkesinin İstanbul başkonsolosluğunda kaybolmasının ardından Suudi Arabistan’ı dün ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Kral Salman, MbS ve Dışişleri Bakanı Ahmed el Jubair ile görüşmesinin ardından bugün Ankara’ya geliyor. Pompeo, Kaşıkçı hakkında Türk yetkililerle görüşme yapacak.

Pompeo, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşecek.

Brunson’ın serbest bırakılmasının piyasalar açısından önemli bir riski ortadan kaldırdığına dikkat çeken analistler, önümüzdeki dönemde Türkiye-ABD ilişkilerinin nasıl şekilleneceğinin ve yaptırımlara yönelik gelişmelerin yön belirleyici olacağına işaret ediyor. Öte yandan dolar/TL’de genel eğilimin aşağı yönlü olduğu belirtiliyor.

TL’nin dolar karşısında dün iki aydan fazla sürenin en güçlü seviyelerine geldiğini söyleyen bir bankacı, “Bu performans Brunson’ın serbest bırakılması sonrası ABD ile ilişkilerin iyileşeceğine yönelik artan iyimserlikten ve gelişmekte olan piyasalardaki destekleyici havadan kaynaklanıyor” dedi.

Pompeo’nun Türkiye’ye geliyor olmasının da piyasa için olumlu bir işaret olabileceğini söyleyen aynı bankacı, “TL’deki iyimserlikte bunun da etkisi olduğunu düşünüyorum. ABD ile birçok konuda anlaşma içinde olmak 4 Kasım’dan sonra başlayacak İran yaptırımlarının Türkiye’ye etkileri konusunda da bir umut getirebilir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.