DOLAR KRİTİK SINIRI AŞTI


Bugüne 2.27 TL’den başlayan dolar bu gelişmelerle 2.28 TL’yi geçerken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TOBB üyelerine faizin inmesi gerektiğini vurgulayan konuşmasıyla yükselişini hızlandırdı ve 2,3010 TL’ye ulaşarak 3 Ekim’den bugüne en yüksek seviyesini gördü.

BORSADA DÜŞÜŞ HIZLANDI, FAİZ YÜKSELDİ

Öte yandan borsa, ikinci seansta 83 bin puanın üzerinde ancak günlük yüzde -1,5 kayıpla işlem görüyor. Doların yükselmesi ve piyasa faizlerindeki artışla birlikte özellikle bankacılık hisselerinde düşüş sertleşirken borsa 16:40 itibariyle 83 bin 444 puandan işlem gördü. Gösterge tahvilin faizi ise yüzde 8,18’den yüzde 8,28’e çıktı.

GÖZLER FED’DE

Dolar, özellikle 16-17 Aralık’ta gerçekleşecek Amerikan Merkez Bankası (Fed) toplantısı beklentileriyle de yükselişe geçiyor. Bu toplantıda Fed’in faiz artırımıyla ilgili “makul bir süre sonra” ifadesinin kaldırılabileceği, erken faiz artışının gündeme gelebileceği konuşuluyor.

“2.35 TL SEVİYESİ GÜNDEME GELEBİLİR”

2.30 lira seviyesinin aşılmasıyla birçok aracı kurumun yılsonu tahminlerine şimdiden ulaşılmaya başlandı. Analistler bundan sonra daha yüksek seviyelerin gündeme gelebileceğini belirtiyor.

Toplantıda “kayda değer zaman” ifadesinin kalkmasına yönelik bir karar çıkması halinde dolarda yukarı yönlü hareketin devam etmesinin mümkün olduğunu belirten ALB Menkul Değerler Analisti Enver Erkan “Tam tersi durumumda ise piyasalar nefes alabilir, ancak “kayda değer zaman” ifadesi kalkmasa bile FED’in ABD ekonomisinin gidişatına yönelik yapacağı açıklamaların dozajı önemli olacaktır. 2,2580 seviyesi USDTRY paritesinde yukarı hareketin etkili olmaya devam edebileceği bölgedir. 2,2500 üzerinde oluşan bantta 2,3000 direncinin hedeflenmesi muhtemeldir. 2,3000 üzerinde ise 2,3500 seviyesinin hedeflenebileceği yeni bir bant aralığı oluşabilir. Kısacası piyasalar bundan sonraki süreci FED üzerinden yorumlayacak” diye konuştu.

“2,2820 TL ÜSTÜNDE KALDIĞI SÜRECE YÜKSELİŞLER ETKİLİ OLACAK”

Spot piyasada Dolar 2,30’u geçerken vadeli piyasalarda ise 1 aylık kontratlar 2,31, 6 aylık vadeli kontratlar ise 2,39 seviyelerine dayandığına dikkat çeken Integral Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Beste Naz Süllü “Dolar/TL opsiyonlarında Call(alım) tarafının artması ayrıca Dolar talebinin geçici olmadığı ve taleple gelen bir yükseliş olduğunu gösteriyor. 2,39 seviyesinden beri var olan düşüş trendini 2,2820 seviyesini geçmesiyle kıran parite bu seviyenin üstünde kaldığı sürece yükselişler etkili olacaktır. 2014’ün son günlerine yaklaştığımız şu günlerde Dolar’da artık yeni destek seviyesi 2,25-2,26 bandı olarak gözüküyor” diye konuştu.

RUBLE DE ÇAKILDI

Öte yandan dolar ve euro Rus rublesine karşı değer kazanımını sürdürüyor. Rusya Merkez Bankası fazileri yüzde 9.50’den 10.50’ye çıkarmasının ardından bugün de 700 milyon dolar döviz satımı ile dolara doğrudan müdahale etti. Bu hamleye rağmen dolar 58.20 rubleyi euro ise 72.50 rubleyi görerek tarihi zirvesini yeniledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.