EKONOMİ BAKANI ZAFER ÇAĞLAYAN:


-İşsizlik oranımız pek çok AB ülkesinden düşük. Hedefimiz bunu yüzde 5-6 seviyesine çekmek.
-Ekonomi son 12 ayda yaklaşık 600 bin, 2009 başından beri 6 milyondan fazla istihdam yarattı.
-Yeni teşvik sistemi ile son 16 ayda 240 bin kişilik istihdam öngören teşvik belgesi düzenlendi.
-Son 10 yılda kadınların işgücüne katılım oranı 10 puan yükseldi.

(HABERSEKTÖR.COM) – İşsiz sayısı Ağustos döneminde geçen yıla göre 361 bin kişi artarak 2 milyon 806 bin kişiye yükseldi. İşsizlik oranımız  ise yüzde 9,8 seviyesinde. Son aylarda küresel gelişmelerin etkisi ve iç talebin de durgunlaşması ile istihdam yaratma hızımızda bir miktar gerileme var. Bu veriler daha önce OVP çalışmasına yansıtılmıştı.
Önümüzdeki aylarda işsizlikte mevsim etkileri sebebiyle de bir artış göreceğiz. Talep koşullarındaki  değişim de istihdam piyasası üzerinde etkisini gösteriyor. Bugünkü işsizlik oranımız pek çok AB ülkesinden daha düşük. Amacımız bunu yüzde 5-6 seviyesine düşürmek. Bilindiği gibi, Ulusal İstihdam Stratejisi de bunu hedefliyor.

Biz ise Ekonomi Bakanlığı olarak öncelikle yurtiçi üretimi ve istihdamı artırmaya yönelik geliştirilen yeni teşvik sistemi vasıtasıyla ve buna paralel şekilde mal ve hizmet ihracatımızı artırmaya yönelik politikalarımız ile Türkiye istihdam piyasasını iyileştirmeyi amaçlıyoruz. Sadece yeni teşvik sistemi ile son 16 ayda 240 bin kişilik istihdam öngören teşvik belgesi düzenlendi. Mal ve hizmet ihracatındaki artış da; istihdamı olumlu etkileyen faktörler arasında.

TUİK tarafından açıklanan Ağustos ayı istihdam verilerine göre, son 12 ayda ekonomimiz yaklaşık 600 bin istihdam yarattı. 2009 başından, yani krizin en kötü günlerden bu yana toplamda 6 milyondan fazla istihdam artışı oldu. Avrupa’da işsiz sayısında 4 milyon artış varken, bizde bundan daha fazla istihdam artışı var. Toplam istihdam hacmimiz 26 milyon civarında

Geçen ay yüzde 51.7 olan işgücüne katılım oranı bugün itibarıyla yüzde 51.6. Kadınlarda işgücüne katılma oranı ise yüzde 31.3.  Özellikle kadınlarda işgücüne katılım oranının son 10 yılda 10 puan yükseldiğini görüyoruz. OECD ortalamalarına yaklaşan bir katılım söz konusu.

Bugün Bakanlığımızda Sahraaltı Afrika müşavirlerimizle buluşuyoruz. Sahraaltı Afrika, Türk ihracatçıları için büyük potansiyel vadeden bir Pazar. Bu bölgeye ihracat ve yatırımlarımızın artması hem büyümemiz, hem istihdamımız için önem arz ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.