EKONOMİ BAKANI ZEYBEKÇİ TÜRKMENİSTAN’A GİDİYOR

Ekonomi Bakan Zeybekci, Türkmenistan ziyaretinde , Beşinci Türkmenistan Türk İhraç Ürünleri Fuarı açılışına katılacak, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov tarafından kabul edilecek, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları Şamuhammet Durdıliyev ve Palvan Taganov ile görüşecek.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Beşinci Türkmenistan Türk İhraç Ürünleri Fuarı açılışına katılmak ve bazı temas ve görüşmelerde bulunmak üzere 11 Şubat 2013 tarihinde Türkmenistan’a resmi bir ziyarette bulunacaktır.

Söz konusu ziyarette, Bakan Zeybekci’ye Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi eşlik edeceklerdir.

Ekonomi Bakanı Zeybekci, ziyaret kapsamında, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın  Gurbanguli Berdimuhammedov tarafından kabul edilecek ve Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları Şamuhammet Durdıliyev ve Palvan Taganov ile görüşmelerde bulunacaktır.

Türkmenistan’a yönelik ihracatımız 2013 yılında bir önceki yıla göre %32,4 oranında artarak 1,9 milyar dolar, ithalatımız ise yaklaşık yüzde 115,4 oranında artarak 654 milyon dolar olarak olmuştur.

Türkmenistan ayrıca Türk müteahhitlerinin en aktif oldukları ülkelerin başında gelmektedir. Firmalarımızın bugüne kadar Türkmenistan’da aldıkları 876 projenin toplamı 40,2 milyar dolara ulaşmıştır. Geçtiğimiz Ağustos ayında Sayın Başbakanımızın ziyareti esnasında temeli atılan Türkmenbaşı Limanı projesi başta olmak üzere Türk firmalarınca yapımı devam eden ve tamamlanan Olimpiyat Kompleksi, Aşkabat Havaalanı Projesi, yüksek kalitede otoyollar, enerji santralleri ve enerji nakil hatları ile Aşkabat’ın çehresini değiştiren idari binalar tüm dünyanın dikkatini çekmekte ve Türk müteahhitlik sektörünün başarısını göstermektedir.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin Türkmenistan’a yapacakları bu ilk ziyaretin Türkiye-Türkmenistan arasındaki mevcut işbirliğini ileriye taşımakta önemli bir rol oynayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.