EKONOMİ BAKANLIĞINDAN SERBEST BÖLGE AÇILAMASI


ANTALYA SERBEST BÖLGESİ’NİN SINIRLARI DEĞİŞTİRİLDİ

ANKARA-“Antalya Serbest Bölgesi’nin Sınırlarının Değiştirilmesine Dair Karar” 28/06/2018 tarihli ve 30462 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Ülkemizde kurulan ilk iki serbest bölgeden birisi olan Antalya Serbest Bölgesi’nde 30 tanesi yabancı sermayeli olmak üzere toplam 94 firma yat, medikal, elektronik, inşaat, tarım, tekstil ve hizmet sektörlerinde faaliyet göstermektedir. 2017 yılında 722,8 milyon ABD Doları tutarında ticaret hacmine ulaşan bölgede özellikle önümüzdeki 30-40 yılın sektörü olarak belirlenen mega yat üretimi ile liman hizmetleri yoğun olarak gerçekleştirilmektedir. Toplam 632.122 mbüyüklüğündeki bölgenin fiziki doluluğu %100 seviyesine ulaşmış; bilhassa anılan sektörlerde Bakanlığımıza ulaşan talepler, bölgenin genişleme ihtiyacını ortaya çıkarmıştır.

Söz konusu Karar ile 98 bin m2’nin üzerinde bir alan serbest bölgeye dâhil edilerek, bölge alanının daha verimli kullanılması ve yatırımcılara yeni üretim imkânları kazandırılması amaçlanmıştır. Söz konusu Kararın yürürlüğe girmesiyle, özellikle büyük boyda gemilerin serbest bölge rıhtımına yanaşmaları mümkün olacak; ihracat yapan firmalara uygun fiyatlar ile hizmet verilerek dünya ticaretinden daha fazla pay almalarına olanak yaratılabilecektir. Diğer taraftan, mevcut rıhtımlara, gelişen yat sektörünün ihtiyacı olan 90 metreye kadar yatları denize indirme ve çekme hizmetlerini vermek amacıyla gerekli yatırımlar yapılarak, üretimin yanı sıra bakım onarım faaliyetleri de geliştirilebilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.