EKONOMİYE TATİL DOPİNGİ


Türkiye okulların kapanmasıyla birlikte uzun bir tatil dönemine girdi. 5 Şubat’a kadar sürecek sömestr tatili için yoğun talep aldıklarını ifade eden turizm sektörü temsilcileri, 300 bin kişinin otellerde tatil yapacağını, bu süre boyunca toplam seyahat edecek kişi sayısının ise 2 milyona yaklaşacağını tahmin ediyor. Tatilcilerin ilk tercihleri arasında ise kayak otelleri yer alıyor. Kayak otellerinde doluluklar şimdiden yüzde 100’e yaklaştı.

ANKARA-Geçen  hafta cuma günü ilkokul, ortaokul ve liseler tatile girdi. Yaklaşık 18 milyon öğrenci karnelerini aldı. Karnelerin alınmasının ardından ise ailelerin tatil serüveni başladı. Havalimanları, otogarlarda yoğun kalabalıklar  yaşanırken, tatilcilerin ilk tercihleri arasında yurtiçinde kayak merkezleri, termal oteller ve kültür turları, yurtdışında ise yakın ülkeler, yurtdışı kayak merkezleri, Uzakdoğu ülkeleri yer aldı. Sektör temsilcilerine göre bu yıl yaklaşık 300 bin kişinin otellerde tatil yapacağı tahmin ediliyor. Ancak seyahat edecek kişi sayısının 2 milyona yaklaşması  bekleniyor.

ESNAF DA MUTLU

Yıllardır iç pazar müşterisine tatil alışkanlığı kazandırmak için çalıştıklarını ifade eden Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık,  “Bu anlayış yavaş yavaş oturdu. Bayram ve sömestr gibi dönemlerde insanlar fırsatları değerlendiriyor. Milyonu aşkın kişi tatil döneminde seyahat edecek. İlk tercihler kayak otelleri, sonra termal oteller, üçüncü sırada ise kıyı otelleri var. Sömestr boyunca yerli ve yabancı turistler otelleri dolduracak” dedi. Güney Marmara Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Derneği Başkanı Mehmet Haluk Beceren de bölgede dolulukların yüzde 100’e yaklaştığını söyledi. Uludağ’ın tatilcilerden yoğun talep gördüğünü dile getiren Beceren, “Sadece dağdaki oteller değil, Bursa’daki oteller de yüksek doluluklara ulaştı. Uludağ gelen turist sayısı ne kadar çok olursa, Bursa’daki esnaf da o kadar mutlu oluyor” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.