EMEKLİ ZAMMI 3 AYDA ERİDİ


Hükümetin emekliye 2015’in ilk 6 ayı için yaptığı yüzde 3’lük zam, yılın ilk üç ayında enflasyon karşısında adeta eridi. Dolardaki artış da dikkate alındığında emeklinin alım gücü büyük oranda geriledi.
 Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK)  hesaplarına göre 2015 yılının ilk 3 ayında  enflaslyon  yüzde 3,03 olarak gerçekleştiğini belirten Türk Emekli-Sen, emeklilere 2015’in ilk 6 ayı için verilen yüzde 3’lü  ay içinde eridiğine dikkat çekti.

Mutfak enflasyonu yüzde 20

Türk Emekli-Sen ile Birleşik Emeklileri Derneği’nin yaptığı ortak açıklamada emeklinin mutfak enflasyonunun yüzde 20’yi bulduğu kaydedildi. Açıklamada şu tespitler aktarıldı:

“Devletin resmi kurumu TÜİK hesaplarına göre bu yılın ilk 3 ayında enflasyon yüzde 3,03 olarak gerçekleşti. Emeklilere 6 ay için verilen zam, 3 ay içinde eridi, sıfırlandı, eksiye geçti. Emeklinin mutfak enflasyonu yüzde 20’yi buldu. TÜİK düşüre, düşüre yüzde 3,03’e indirebildi. Bu rakamlara göre emekli alacaklı. Emekli zaten borç yiyordu, banka kartları ile durumu idare ediyordu. Şimdi artık kredi kartı borcunu da ödeyemez oldu.

Kredi kartı borç batağındaki emekli sayısı 2002 yılında 40 bin 554 kişi iken; 2013 yılında 671 bin 417, 2014 yılında ise tam 1 milyon 18 bin 576 oldu. Bu tablo yıllara göre borç batağına düşenlerin sayılarını göstermektedir. Vatandaşlarımız gırtlağına kadar borca batmış. Birçok emekli borcunu ödeyemediği için icraya verilmiş durumda.”

Emekli vekile ayrıcalık yapıldı

Yapılan açıklamada emekli milletvekillerinin maaşlarının Cumhurbaşkanlığı bütçesine endekslendiği için onların yüzde 9,2 oranında maaşlarına zam yapıldığı belirtildi.-GAZETELER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.