EMEKLİLER MAAŞ İSYANINDA


Tüm Emekliler Sendikası (Emekli-Sen) Bursa Şube Başkanı Günay Onayman, AK Parti hükümetinin ekonomik ve sosyal uygulamalar ile emeklileri mağdur ettiğini söyledi.

Tüm Emekliler Sendikası (Emekli-Sen) Bursa Şube Başkanı Günay Onayman, AK Parti hükümetinin ekonomik ve sosyal uygulamalar ile emeklileri mağdur ettiğini söyledi.

Dernek üyelerinin katılımıyla Şehreküstü Meydanı’nda basın açıklaması yapan Onayman, hükümetin emeklilere yaptığı zam oranını eleştirdi. Onayman, şunları dile getirdi: “2014 ve 2015 yılları için hükümet ile kamu çalışanları adına en çok üyeye sahip konfederasyon olan Memur-Sen arasında imzalanan sözde toplu sözleşmede, memur emeklilerine 2014 yılının tamamı için brüt 175 TL, aylık artış verilmesi sağlanmıştı. Ancak bu 175 TL, emekli aylıklarına 143 TL olarak yansımaktadır. Bu rakam seyyanen büyük bir artış gibi görünse de, yılın tamamı için verildiğinden, aylıkların reel olarak gerilemesine yol açacak ve yoksulluğu artıracaktır. Diğer yandan SSK ve BAĞKUR emeklilerinin aylıkları ise 10 Ocak 2014 tarihinden geçerli olmak üzere 1 Temmuz- 31 Aralık tarihleri arasındaki 6 aylık dönem için TÜİK tarafından açıklanmış olan yüzde, 27 oranındaki TÜFE artışı kadar arttırıldı.”

Hükümetin büyümeden emeklilere pay vermediğinin altını çizen Onayman, “Görüldüğü gibi hükümet, övünerek açıkladığı büyümeden emeklilere pay vermediği gibi aylıklarını, enflasyon hesaplama yöntemindeki rakam oyunları ile düşük gösterdiği enflasyon artış oranı kadar artırmak suretiyle, milyonlarca emekli ile emekli dul ve yetimi sefalete mahkum etmeye devam etmektedir.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.