ENERJİ BAKANI’NDAN İSTİSNA AÇIKLAMASI


Enerji Bakanı Fatih Dönmez, İran’a yönelik ABD yaptırımlarında muafiyet tanınacak 8 ülkeyle ilgili son dakika açıklamaları yaptı. Bakan Dönmez, “İran istisnasına tabi olduğumuza dair duyum var fakat bize yazı gelmedi” dedi.

ANKARA-ABD önümüzdeki günlerde İran’a karşı yeni yaptırım planlarını devreye sokmaya hazırlanıyor. Buna göre ülkelerin İran’dan petrol ürünleri alması da sınırlandırılacak. Bu durumdan etkilenecek ülkelerin başında ise Türkiye geliyor.

Türkiye Ağustos ayında İran’dan günlük 97 bin varil petrol ithal etti, Eylül ayında bu miktar 133 bin varile çıktı. Ekim ayının ilk iki haftasında ise Türkiye İran’dan üçer kez 1 milyon varillik petrol kargosu satın aldı.

BUGÜN AÇIKLANMASI BEKLENİYOR

ABD hükümetinin, yakın müttefikleri Güney Kore ve Japonya ile, Hindistan’ın içlerinde olduğu sekiz ülkeye, İran’ın petrol ihracatına karşı gelecek haftadan itibaren yürürlüğe girecek olan yaptırımlardan muafiyet tanıdığı bildiriliyor.

Bloomberg ajansının bir ABD’li yetkiliye dayanarak verdiği habere göre, istisna tanınan ülkelerin isimleri bugün resmi yollardan açıklanacak.

İran petrolünün en büyük alıcıları olan ve hepsi Asya’da yer alan söz konusu üç ülke, İran’dan alımlarına kısmen de olsa devam edebilmek için kendilerine yaptırımlardan muafiyet tanınmasını talep etmişlerdi.

HİNTLİLER PETROL ALMAYI KESTİ

İran petrolünü alan tek ülke Türkiye değil. Hindistanlı üreticiler de geçen ay İran’dan petrol almayı kestiler. 2017 yılında Türkiye’nin en fazla petrol aldığı ülke İran’dı. Türkiye İran’dan 11.5 milyon tonluk ham petrol satın aldı. Türkiye’nin geçen yıl ithal ettiği toplam petrol ise 26 milyon tondu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.