ENERJİ YATIRIMLARI ARTIYOR


Geçen yıl rekor seviyede gerçekleşen yenilenebilir enerji yatırımları, bir önceki yıla göre 13  milyar dolar artarak 286 milyar dolara ulaştı

Birleşmiş Milletler Çevre Programı’nın yıllık raporuna göre, 2015’te  yenilenebilir enerji kurulu gücüne 134 gigavat eklendi.

Geçen yıl dünyada yenilenebilir enerjiye yapılan yatırımlar, bir  önceki yıla göre 13 milyar dolar  artarak, 286 milyar dolar oldu. Yenilenebilir  enerjide bir önceki rekor, 2011’de 279 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

Rapora göre, 2004-2015 yılları arasında yenilenebilir enerji  kaynaklarına toplam 2,3 trilyon dolar yatırım yapıldı.

Küresel elektrik üretiminde yenilenebilir enerjinin payı 2015’te bir  önceki yıla göre yüzde 1,2 artış göstererek toplamda yüzde 10,3’e yükseldi.

GELİŞEN EKONOMİLER BAŞI ÇEKTİ

Geçen yıl ilk defa gelişen ekonomilerin yenilenebilir enerji  yatırımları, gelişmiş ülkelerde yapılan yatırım seviyesini geçti. Gelişen  ekonomilerde temiz enerji kaynaklarına 156 milyar dolar harcanırken, gelişmiş  ülkelerde bu miktar 130 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Dünyada rekor seviyede gerçekleşen yenilenebilir enerji yatırımlarının  yüzde 36’sı 102,9 milyar dolarla Cin’de  gerçekleşti.Hindistan’da  10,2, Güney  Afrika’da 4,5 ve Meksika’da ise 4 milyar dolar yatırım yapıldı.

Türkiye, Fas ve Uruguay yenilenebilir enerjiye 1 milyar dolardan fazla  kaynak ayıran ülkeler listesinde yer aldı.

Geçen yıl Avrupa’da  ise yatırımlar bir önceki yıla göre yüzde 21  düşüşle 48,8 milyar dolara geriledi. Böylece Avrupa, yenilenebilir enerji  yatırımında son 9 yılın en düşük seviyesini gördü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.