ERCİYES YATIRIM CENNETİ OLACAK


Erciyes’e 350 milyon Euro yatırım meyvelerini vermeye başlıyor

Türkiye’de tapusunun tamamı tek bir kuruma ait olduğu için yatırım konusunda diğer dağlarara göre çok daha avantajlı konumda bulunan Erciyes Dağı için başlatılan 350 milyon Euro tutarındaki yatırım kapsamında dev şirketler otel kurmak için sıraya girdi.
Doğuş, Kibar Holding-Birlik Mensucat, Maxima, Marmara Grup, Dinler gibi şirketler Erciyes Dağı’na 28 tane otel kuracak. Bu oteller tamamlandığında Erciyes Turizm Merkezi’nin yatak kapasitesi 6 bine çıkacak.
Toplam büyüklüğü 350 milyon Euro’yu bulacak olan Erciyes Turizm Merkezi projesi, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne ait Kayseri Erciyes AŞ’nin Genel Müdürü Murat Cahit Cıngı  şu ana kadar 170 milyon Euro harcandığını söyledi.
Yatırım kapsamında bugüne kadar 102 kilometrelik pistin tamamlandığını belirten Cıngı, proje tamamlandığında pist uzunluğunun 200 kilometreye çıkacağını, adeta yeni bir Erciyes’in doğacağını kaydetti.
Erciyes’in 2005 yılında çıkarılan Büyükşehir Belediye Kanunu ile Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin görev alanına dahil olduğunu ifade eden Cıngı, tek yetkili kurumun belediye haline geldiğini söyledi. Türkiye’de bu kapsamda başka bir dağın olmadığını dile getiren Cıngı özellikle Uludağ’da büyük imar problemleri yaşandığını, bu anlamda Erciyes’in çok avantajlı olduğunu anlattı.
-Kapadokya’nın dahil olduğu yeni bir destinasyon
Erciyes’in gerek pist uzunluğu bakımından uluslar arası müsabakalar için getirdiği avantajı kullandıklarını ve geçen yıl bir Avrupa Kupası düzenlediğini söyleyen Murat Cahit Cıngı, bu konuya çok önem verdiklerini, sadece yapay kar makinesine 7 milyon Euro yatırım yapıldığını söyledi.
Erciyes Turizm Merkezi’ni tek bir turizm bölgesi olarak düşünmediklerini vurgulayan Cıngıl, Kayseri’nin genel potansiyeli yanı sıra Kapadokya bölgesini de içine alan bir destinasyon oluşturmayı planladıklarını kaydetti. Halen Kapadokya bölgesine giden turistlerin Kayseri Havalanı’nı kullandıklarını ancak Kayseri’yi gezmediklerini belirten Murat Cahit Cıngı, “Kayseri-Erciyes ve Kapadokya’nın yer aldığı üçlü destinasyon için turizm şirketlerine 1 haftalık paketler öneriyoruz” diye konuştu.
Cıngı, Erciyes Dağı’nı önemli bir kayak merkezi haline getirmek için çalışmaya başladıklarında Avrupa’nın önde gelen iki ayrı danışman şirketle anlaştıklarını ve bunlardan bir tanesinin 2 yıllık çalışma sonucu hazırladığı raporu uygulamaya koydukları bilgisini verdi.
-21 otel arsası satıldı
Erciyes’te kamu kurumlarının misafirhanelerinin özelleştirilmesiyle otel haline getirilen binaların bin yatak kapasitesinde olduğunu ifade eden Cıngı, 26 milyon metrekare alanın tapusunu aldıktan sonra da önde gelen şirketlere 5 bin yatak kapasiteli 21 otel arası sattıklarını söyledi.Cıngıı otelleri, aralarında Doğuş, Kibar-Birlik Mensucat, Xperia, Yayla İnşaat, Marmara Gru’un bulunduğu şirketlerin otel yapacağını anlattı.
-“Davos niye olmasın?”
Erciyes’i aynı zamanda Davos gibi bir kongre merkezi haline getirmeyi istediklerini söyleyen Murat Cahit Cıngı, “Yaz aylarında Antalya gibi illerde kongre için yer bulmak imkansız, İstanbul 2017 yılına kadar dolmuş durumda. Biz de Erciyes’i alternatif bir kongre merkezi haline getireceğiz. Bu çerçevede 3 bin kişilik kongre merkezi yapılacak” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.