ESNAFA KREDİ KARTI ŞOKU


BDDK’nın kredi kartına getirdiği taksit sınırlaması, toptan ticaretini senet yerine ticari kredi kartlarıyla yapan milyonlarca esnafı zor durumda bırakacak. Esnaf, bugünden itibaren ticari kartla taksitli toptan alım yapamayacak.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) kredi kartına getirdiği yasaklar sürpriz bir uygulamayla başladı. BDDK’nın taksit yasağı, esnafın toptan gıda alımlarını yaptığı ticari kredi kartlarını da kapsadı.

Ticari ve kurumsal kredi kartları, bireysel kredi kartlarından farklı olarak bankalar tarafından küçük esnaf ve işletmelere veriliyor. Kart doğrudan işletmenin üzerine kaydediliyor. Böylece bu kartlardan yapılan alışverişler ticari işlem olarak da kayda giriyor. Bu kartların uygulamaya girmesiyle birlikte milyonlarca esnaf şahsi kredi kartını iptal ettirip ticari kredi kartına geçti.

Özellikle küçük esnaf ile lokanta, otel gibi işletmelerin ticari kredi kartına yoğun olarak geçmesinde gıda dahil yapılan her türlü toptan alımlara taksit sınırı getirilmemesi etkili oldu. Bireysel kredi kartlarıyla yapılan alışverişlerde gıda harcamalarına taksit uygulanamazken, esnafın ticari kredi kartıyla toptan aldığı gıda ürünleri 10-12 aya kadar taksitlendirildi. Uzun taksitlendirmede bankaların karta kredi desteği de etkili oldu. Bu sayede örneğin bakkallar 100 paket margarini, 150 koli yumurtayı; kasaplar yüzlerce kilo eti, oteller her türlü gıdayı toptancılardan düzenli olarak kartla alıp taksitle ödeyerek işletmelerini ayakta tuttu.

BDDK’nın kredi kartında taksitlere sınırlama getiren son düzenlemesinin ticari kredi kartlarını da kapsayıp kapsamayacağı esnaf temsilcileriyle toptancı derneklerinde tartışma yarattı. Esnaf ve toptancılar, BDDK’nın bu konudaki görüşünü almak için yazılı başvuru yaptı. Başvuruyu inceleyen BDDK yönetimi, itirazlar ve tartışmaların sonunda ‘sıfır’ taksit ve 9 taksit şartlarının aynı şekilde ticari kredi kartlarında da uygulanacağı yönünde karar aldı. Sürpriz karar esnaf ve toptancılara iletildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.