FİTCH; ”RİSKLERE RAĞMEN BANKALARIN DURUMU İYİ.”


Türkiye ekonomisi ve bankalara sık sık uyarılarda bulunan Fitch’ten bu kez iyi haber geldi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türk bankaları için risklerin artmasına karşılık, bankaların finansal ölçümlerin şu ana kadar iyi olduğunu ve büyük bankaların çoğu için yatırım yapılabilir seviyede not verildiğini açıkladı.

Fitch’in Türk bankaları ile ilgili raporunda, TL’deki keskin değer kaybının, bankaların aktif kalitesinde, sermayesinde ve dtöviz likidite pozisyonlarında riskleri artırdığına dikkat çekildi. TL bu yıl başından bu yana, siyasi istikrarsızlık, ekonomideki yavaşlama ve ABD  faiz oranlarının yükseleceği beklentisiyle dolar karşısında yüzde 20’nin üzerinde değer kaybetti.

BANKACILIK SEKTÖRÜ İÇİN ÖNEMLİ BİR SEVİYE

Açıklamada, döviz cinsinden kredi ve fonlama bağımlılığının, dolarizasyonun yüksek olduğu Türk bankacılık sektörü için önemli bir seviyede olduğu belirtildi. Bankaların döviz cinsinden kredilerden zarar yazmalarının beklendiğini ifade eden Fitch raporunda, ancak vade profilinin oldukça uzun olabileceğini ve bunun bankaların zararlarını zaman içinde karşılayabileceği anlamına geldiğini kaydederek şu ifadelere yer verildi:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.