GÜNDEM KISA KISA


* ABD Başkanı Donald Trump: Hizaya gelmezlerse, DTÖ’den çekilirim
ABD Başkanı Donald Trump’ın, ülkesini Dünya Ticaret Örgütünden (DTÖ) çekmekle ilgili tehdit ettiği bildirildi.Trump, Bloomberg News’e verdiği mülakatta, DTÖ’nün ABD’ye daha iyi muamele etmesi gerektiğini ifade ettiği kaydedildi. Haberde, ayrıca, Trump’ın konuyla ile ilgili olarak, “Hizaya gelmezlerse, DTÖ’den çekilirim.” yorumunu yaptığı aktarıldı.
Trump, geçen ay yaptığı açıklamada, ABD’nin DTÖ tarafından yıllarca “çok kötü” muamele görerek dezavantajlı bir konuma itildiğini iddia etmiş ve kuruluşun faaliyetlerini değiştirmesi gerektiğini savunmuştu.
ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, ocak ayında yaptığı açıklamada, Çin’in 2001 yılında DTÖ üyeliğinin hata olduğunu öne sürmüştü.
Uzmanlar, çokuluslu serbest ticaret sistemini kurmakta öncülük eden ABD’nin DTÖ’den çekilmesi durumunda, başta ABD olmak üzere küresel ekonominin ve dünya ticaretinin olumsuz etkileneceğini vurguluyor. 

* Trump, Çin’den alınan 200 milyar dolarlık ürüne gümrük vergisine hazırlanıyor
ABD Başkanı Donald Trump’ın, Çin’den alınan 200 milyar dolarlık ürüne ek gümrük vergisi getirmeye hazırlandığı iddia edildi. Bloomberg News haberinde, Amerikalı şirketlerle kamuoyunun konu hakkında geri bildirim ve yorum süresinin gelecek hafta sona ereceği hatırlatıldı. Haberde, söz konusu sürenin 6 Eylül’de dolmasının ardından, Trump’ın Çin’e karşı ek gümrük vergileriyle ilgili yeni planını başlatmasının gündemde olduğu öne sürülürken, ABD’nin Çin’den ithal ettiği 200 milyar dolar değerindeki ürünlere gümrük vergisi uygulayabileceği aktarıldı. ABD’nin Çin’den ithal ettiği mallara yüzde 25 ek gümrük vergisi uygulamasının 34 milyar dolarlık bölümü temmuzda, 16 milyar dolarlık bölümü ise geçen hafta uygulamaya başlanmıştı.

* Trump federal çalışanların zammını iptal etti

ABD Başkanı Donald Trump, federal hükümet çalışanlarına gelecek sene yapılacak ücret zammını iptal ettiğini duyurdu. Trump’tan ABD Temsilciler Meclisi ve Senato başkanlarına gönderilen ve Beyaz Saray tarafından yayınlanan mektupta, konuya ilişkin açıklama yapıldı. Mektupta, ABD federal hükümeti çalışanlarının gelecek yılın ocak ayında alacakları yüzde 2,1’lik zam oranının iptal edildiği belirtilirken, zammın iptali sayesinde federal bütçeye 25 milyar dolar katkı sağlanacağı kaydedildi.
Öte yandan, Trump’ın bu ayın başında onayladığı yaklaşık 700 milyar dolarlık savunma bütçesinde, ABD ordusu personeline gelecek yıl yüzde 2,6 zam yapılması yer alıyor. Ayrıca, Trump’ın vergi oranlarını indirme ve harcama planları kapsamında ABD’nin bütçe açığının gelecek 10 yılda yaklaşık 1 trilyon dolar artması öngörülüyor.

* Trump’tan finansal piyasalar açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan piyasalarındaki durumun beklentilerin ötesinde iyi olduğunu belirtti. Trump, kendi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Finansal piyasalardaki haberler beklenenden çok daha iyi. Piyasalarda servet edinenler ve emekli maaşlarında beklentilerinin ötesinde artış görenler, hepiniz için daha iyi haberler geliyor.” ifadelerini kullandı.
Standard & Poor’s 500 Endeksi Mart 2009’dan bu yana yaklaşık yüzde 300 prim yaparken, öte yandan uzmanlar yükseliş trendindeki piyasanın ilerleyen aylarda düzeltmeye giderek endekslerde düşüşe neden olabileceği hakkında uyarıda bulunuyor.
Uzmanlar, ayrıca, Trump’ın vergileri düşürücü ve regülasyonları azaltıcı politikalarına rağmen ABD halkının piyasalardaki olumlu tablodan faydalanamadığına dikkati çekiyor. 

* “Tüketici elektroniği fuarı” Berlin’de kapılarını açıyor

Berlin’de her yıl düzenlenen Avrupa’nın en büyük tüketici elektroniği fuarı IFA 2018, akılı telefonlardan buzdolabına kadar son teknolojileri ziyaretçilere sunmak için kapılarını açmaya hazırlanıyor. Bu yılın ilk ayında yüzde 1 büyüyerek 438 milyar dolara ulaşan tüketici elektroniği pazarının, yıl sonunda 998 milyar dolara ulaşması bekleniyor.
Bu yıl 58’incisi düzenlenen IFA 2018, 31 Ağustos-5 Eylül’de Almanya’nın Berlin şehrinde ziyaretçilerini ağırlayacak. Bin 814 firmanın yeni teknoloji ürünlerini sergileyeceği fuarı binlerce kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.
Geçen yıl akıllı teknolojiler, nesnelerin interneti ve giyilebilir teknolojilerin öne çıktığı fuarda bu yıl da  yapay zeka, ekran gerçekliği artırılmış yeni tasarım televizyonlar ve enerji tasarruflu cihazların  ilgi görmesi bekleniyor.

* Avrupa borsaları düşüşle kapandı
Kapanışta gösterge endeks Stoxx Europe 600, yüzde 0,32 azalışla 385,36 puana indi.
Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 0,54’lük kayıpla 12.494,24 puana, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,62 gerileyerek 7.516,03 puana ve İspanya’da IBEX 35 endeksi yüzde 1,06 değer kaybederek 9.467,60 puana düştü. İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 1,28 azalarak 20.495,10 puana ve Fransa’da CAC 40 endeksi de yüzde 0,42’lik kayıpla 5.478,06 puana geriledi.

* New York borsası düşüşle kapandı

New York borsası, ABD’nin Çin’e yeniden ek gümrük vergisi getirebileceği iddiasının ardından günü düşüşle tamamladı. Dow Jones Sanayi Endeksi 137,65 puan (yüzde 0,53) düşüşle 25.986,92 puandan kapandı. Standard & Poor’s 500 Endeksi 12,91 puan (yüzde 0,44) azalışla 2.901,13 puana, Nasdaq Teknoloji Endeksi de 21,32 puan (yüzde 0,26) değer kaybıyla 8.088,36 puana geriledi. Böylece her iki endeksin 4 işlem günü üst üste rekor seviyeden kapanma serileri sona erdi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.