HAVALİMANLARINDA YENİ DÖNEM !


Şehir terminalleriyle havalimanı arasında ve havalimanından çevre illere, ilçelere gerçekleştirilecek düzenli yolcu taşımacılığı, havalimanı işletmecisi tarafından yapılacak ancak Büyükşehir Belediyesi Kanununa göre UKOME kararıyla yetkilendirilen kuruluşlar bu düzenleme gerekliliklerinin dışında tutulacak.ehir terminalleriyle havalimanı arasında ve  havalimanından çevre illere, ilçelere gerçekleştirilecek düzenli yolcu  taşımacılığı havalimanı işletmecisi tarafından yapılacak ancak Büyükşehir  Belediyesi Kanununa göre Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararıyla  yetkilendirilen kuruluşlar bu düzenleme gerekliliklerinin dışında tutulacak.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün (SHGM) “Havalimanları Yer  Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği” Resmi gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Söz konusu değişiklikle, “havalimanlarında temsil, yolcu hizmetleri,  yük kontrolü ve haberleşme, ramp, kargo ve posta, uçak hat bakım, uçuş operasyon,  ulaşım, ikram servis, gözetim ve yönetim, uçak özel güvenlik hizmet ve  denetiminden oluşan hizmet türlerinin tamamını veya bir kısmını kendileri için  yapacak hava taşıyıcılarına her bir hizmet türü için verilecek çalışma belgesi”  olarak tanımlanan “B grubu çalışma ruhsatına” ilişkin bazı düzenlemelere gidildi.

Buna göre, yerli hava taşıyıcıları, ulaşım hizmeti hariç yer hizmet  türlerinin tamamını veya bir kısmını “B grubu çalışma ruhsatı” alarak kendi için  yapmaya yetkili olacak. Yerli hava taşıyıcıları ilgili maddede belirtilen  havalimanı yer hizmet türlerinden ulaşım hizmeti hariç, diğer hizmet türlerinin  tamamını veya bir kısmını B grubu çalışma ruhsatı alarak kendileri için yapmaya  yetkili sayılacak.

Şehir terminali veya terminalleriyle havalimanı arasında ve  havalimanından çevre illere ve ilçelere gerçekleştirilecek düzenli yolcu taşıma  işletmeciliği, karayolu taşımacılığıyla ilgili tüm mevzuata uyulması koşuluyla  taleplere göre, yönetmelik esasları çerçevesinde havalimanı işletmecisi  tarafından yapılacak. Ancak Büyükşehir Belediyesi Kanununa göre Ulaşım  Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararıyla yetkilendirilen ve havalimanı, şehir  merkezi, havalimanı arasında ulaşım hizmeti verecek kuruluşlar bu düzenleme  gerekliliklerinin dışında tutulacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.