İKİ TERMİK SANTRALI DAHA ÖZELLEŞTİ


Kemerköy Termik Santrali ve Yeniköy Termik Santrali’nin ihalesi bugün yapıldı

Kemerköy ve Yeniköy termik santralleri için açılan ihalede nihai pazarlık yapıldı. İhalede en yüksek teklifi 2 milyar 671 milyar dolar ile IC İçtaş Enerji Üretim verdi.

İlk elemeli turda teklif 1 milyar 910 milyon dolara çıkarken, Park Holding elendi. İkinci elemeli turda teklif 2 milyar 152 milyon dolar oldu ve Konya Şeker ihale dışı kaldı. Üçüncü ve son elemeli turda Elsan elenirken, açık artırma 2 milyar 355 milyon dolardan başladı. Açık artırmadan ilk çekilen Limak oldu.

İhalede en yüksek teklifi 2 milyar 671 milyar dolar ile IC İçtaş Enerji Üretim verdi.

Santrallerin özelleştirilmesi için aralarında Park Holding ve Limak’ın da olduğu altı katılımcının teklif vermişti.

Teklif veren yatırımcılar şöyle: -Park Holding A.Ş. -Çelikler Taahhüt İnşaat ve Sanayi A.Ş.–Kalyon İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. Ortak Girişim Grubu -Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. -Elsan Elektrik Gereçleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. -IC İçtaş Enerji Üretim ve Ticaret A.Ş. -Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş.

İHALENİN KAPSAMI

İhale Muğla ilinde EÜAŞ’a ait; Kemerköy Termik Santrali ile taşınmazlarını, Yeniköy Termik Santrali ile Yeniköy Linyitleri İşletmesi tarafından kullanılan taşınır ve taşınmazların satış yöntemiyle; ilgili maden ruhsatları ve bu ruhsatların kapsadığı maden sahaları ile Kemerköy İskelesi ve geri sahasında bulunan taşınmazların ise işletme hakkı verilmesi yöntemiyle özelleştirilmesini kapsıyor. 0 İki santralin kurulu gücü 1050 megavatla Türkiye’nin toplamının yüzde 30′una denk geliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.