İNDİRİM TÜKETİM FİYATLARINA YANSIMAYACAK


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rusya ile Türkiye arasında süren doğalgaz indirimi pazarlığının bittiğini söyledi. Rusya’nın doğalgaz fiyatına yüzde 10.25’lik indirim yaptığını belirten Taner, ” vatandaşa şu anda yansıyabilecek bir indirim olduğunu söyleyemem” dedi.

Bakan Yıldız, Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği 8. Sektör Toplantısına katıldı.

Burada sorularını yanıtlayan Bakan Yıldız, Rusya ile Türkiye arasında süren doğalgaz indirimi pazarlığının bittiğini açıkladı. Yıldız, “Rusya doğalgaz fiyatına yüzde 10.25’lik indirim yaptı” dedi. Yıldız, Rusya’nın doğalgaz fiyatına yaptığı indirimin doğalgaz faturalarına yansıtılıp yansıtılmayacağı yönündeki soruya ise “İndirim tutarı vatandaşa yansımayacak” dedi.

Yıldız şunları kaydetti:

“Biz bu indirimi dolar bazında alırken son 3 ay içerisinde TL-Dolar paritesine gelen fark yüzde 12.6’dır. Buradan açık bir şekilde ifade etmem lazım ki sanayicimize ve vatandaşımıza bunun indirim şeklinde yansıyacağıyla ilgili kanaatlerin doğru olmadığını, biz dolarla alıp TL ile sattığımız için şu anda döviz paritesi 2.5’ler civarında, bu elde ettiğimiz değerli ve önemli bir indirimdir. Ama vatandaşa şu anda yansıyabilecek bir indirim olduğunu söyleyemem. Sebebi son derece açık. Dediğim gibi dövizdeki yükselme bizim aldığımız indirim oranından daha fazladır. Hele hele Aralık 2013 tarihi ile karşılaştırırsak yüzde 26’lar civarında Dolar paritesine TL karşısında zam gelmiştir, farklılık gelmiştir. Aralık 2013’e göre yüzde 26, Aralık 2014’e göre ise yüzde 12.6’dır. Bizim dün Gazprom ile nihayetlendirdiğimiz fiyatlar ise yüzde 10.25’tir. Biz bununla kalmadık. Ayrıca özel sektörün Rusya’dan aldığı doğalgazla alakalı ile de şu cümleyi söylemem yeterli olacaktır; kendilerinin Rusya’dan doğalgazı alıp, Türkiye’de rahat satabilecekleri ve herhangi bir zarara uğramaksızın bu ticaret faaliyetlerine devam edebilecekleri bir noktayı hep beraber yakalamış bulunuyoruz. Son gelmiş olduğumuz durumda Türkiye’de şu anki fiyatlar Kasım 2008 doğalgaz fiyatları mertebesinde. 28 tane AB üyesi ülke arasında en ucuz doğalgaz satan, hem sanayi ve de vatandaşa en ucuz doğalgaz satan ülke Türkiye’dir. Bunlarla alakalı BOTAŞ, bu indirimle beraber önceki zararlarını telafi edecektir. Hazineye, Gümrüğe ve Maliye’ye olan borçlarını kapatacaktır. 2015 yılının Haziran ayına kadar bunların önemli bir bölümünü, inşallah çok iyi bir nakit akışına da sahip olacaktır.”

DOĞALGAZ’DA FİYAT ARTIŞI OLACAK MI?

Bir soru üzerine doğalgaz fiyatlarında bir değişiklik olmayacağını dile getiren Bakan Yıldız, “Şubat, Mart ayları aynı fiyat mekanizmalarıyla beraber kullanılacak. Basında zaman zaman çıkan ‘Acaba gizli zam var mıydı, açık zam var mıydı?’ gibi herhangi bir yoruma da katılmadığımızı söylememiz lazım. Ne açıktan ne de gizliden zam vardır. Biz olduğunda zamları paylaşan bir hükümetiz. Doğalgaz fiyatlarıyla alakalı herhangi bir fiyat değişikliği söz konusu değildir” şeklinde konuştu.

“YERLİ VARKEN BİZİM İTHAL MALI TERCİH ETMEMİZ DOĞRU OLMAZ”

Yerli sanayiinin elektromekanik sektöründe de desteklenmesine dönük projenin olduğunu anlatan Yıldız, “Yerli üreticilerimiz varken, hatta aynı kaliteyi daha da kaliteli yapan üreticilerimiz varken bizim ithal malı tercih etmemiz doğru olmaz. Bununla alakalı EPDK da denetimlerini yapıyor. Ama görevini yerine getiremeyecek olan herhangi bir cihazın, ister sayaç olsun ister herhangi bir donanım olsun, onun oraya tesis edilmesi hem israf hem yanlıştır. Buna müsaade edilmez. Biz yerli üretimin teşvik edilmesi ve bunun daha da büyütülmesiyle alakalı konuda kararlılığımızı biliyoruz” diye konuştu.

DOĞALGAZ DEĞİL DAĞITIM BEDELİ ARTIYOR

Bakan Yıldız, herhangi bir gizli ya da açık zammın olmadığına vurgu yaparken, “BOTAŞ’ın doğalgaz fiyatlarında herhangi bir zam söz konusu değildir. Hizmet dağıtımını Dolar üzerinden anlaşmış olan dağıtım şirketleri, ki Ankara bunlardan birisidir, bunun her dövize gelen zam oranında, BOTAŞ fiyatına değil, doğalgaz fiyatına değil, oradaki hizmet dağıtım bedeliyle alakalı rakamın değiştiğini görüyoruz. Bunun adı doğalgaz zammı olarak nitelendirilemez, aktarılmaz” vurgusu yaptı.

“HEM DEVLET HAKKI HEM KUL HAKKI”

Bakan Yıldız, “Kayıp kaçak bedelleri abonelere yansıtılmayacak dendi. Bu nasıl tahsil edilecek?” sorusuna da yanıt verdi.

Kayıp kaçağın bir maliyet unsuru olduğunun altını çizen Bakan Yıldız, şöyle konuştu:

“Bir kayıp kaçağın maliyet unsuru oluyor olması, aynı havuzdan değerlendirileceği anlamını çıkartıyor. Kayıp kaçağın miktar olarak batı illerimizde, oran olarak da doğu illerimizde mutlaka düşürülmesi lazım geldiği ile alakalı konudur. Her zaman söylüyorum; 21 dağıtım şirketinin üç dağıtım bölgesini hariç tuttuğumuzdaki kayıp kaçak oranı, şu anda AB üyesi ülkelerin kayıp kaçak oranından daha düşüktür. Bu bizim doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Ama bu diğer üç bölgeyle alakalı yalnızca teknik olmayan, yalnızca yatırımlarla alakalı olmayan bir siyasi yanının da olduğunu söylemem lazım. Parasını zamanında ödeyenler olduğu gibi, hangi görüş, partiden olursa olsun, mesela belediyelerle alakalı 2 milyar lira alacak var. Batman Belediyesi İlbank’tan kredi aldı. Bakın HDP’li olmasına rağmen. Hani deniyor ya ‘HDP’li belediyeler ödemiyor’ diye. Hayır ödeyenler var ödemeyenler var. Ödeme niyetinde olanlar olmayanlar var. Bunu yalnızca bir parti için söylemiyorum, her parti için söylüyorum. İlbank makul faizlerle beraber verdiği kredilere defaten 42 milyon TL’yi Batman Belediyesi bu parayı ödemiştir. Benzer hassasiyetlerin diğer belediyeler içinde gösterileceğine olan inancımı vurgulamak istiyorum. Bizler vatandaşlık görevimizi gerekse kamu olarak görevlerimizi karşılıklı gerçekleştireceğiz. Ödeyemeyen vatandaşlar için ödeme kolaylıklarını dağıtım şirketleri gösterecekler. Mutlaka bunun hem devlet hakkı hem kul hakkı açısından ödenmesini bir kez daha buradan vurgulamak isterim.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.