KARANLIK BİR TABLO


Asgari ücrette 2018 yılı için zam oranı belirlenmeden önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bir araştırma yaptı. Buna göre Türkiye’deki çalışanların yüzde 40.3’ü asgari ücretle çalışıyor. Yüzde 42.7’si ise asgari ücretin iki katı kadar maaş alıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenli Bakanlığı,b u ay içinde 2018 yılı artışı belli olacak olan ve milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücretin, fotoğrafını çekti. Bakanlığın tespitlerine göre, Türkiye’de çalışanların yüzde 40.3’ü, bir başka deyişle 5.8 milyon kişi, asgari ücretle çalışıyor. Çalışanların yüzde 42.7’si ise asgari ücretin iki katına kadar maaş alıyor. Buna göre çalışanların yüzde 83’ü (12 milyon kişi), 1404 ile 2 bin 808 TL arasında değişen ücretlerle çalışıyor. Halen Türkiye’deki çalışan sayısı, stajer ve kursiyerler dışarıda bırakıldığında, 14 milyon 547 bin 574 kişi düzeyinde bulunuyor.

Bakanlığın, Asgari Ücret  Tespit Komisyonu’na da sunduğu asgari ücret raporuna göre, Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki asgari ücret, 2017 yılı Temmuz ayı verilerine göre, 181 Euro’dan başlıyor. 181 Euro’luk asgari ücret Arnavutluk’ta uygulanırken, Lüksemburg’da ise bu rakam 1999 Euro seviyesinde bulunuyor. Türkiye’deki 443 Euro’luk asgari ücret ise Arnavutluk, Bulgaristan, Makedonya, Romanya, Sırbistan, Karadağ, Letonya, Litvanya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Slovakya, Hırvatistan gibi 12 ülkedeki asgari ücretten daha yüksek düzeyde bulunuyor. ABD’de 1101 Euro seviyesinde bulunan asgari ücret, Belçika, Hollanda, Fransa, Almanya gibi ülkelerde ise Türkiye’den daha yüksek düzeyde uygulanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.