KKTC  BAŞBAKANINDAN TÜRKİYE’DEKİ KIBRIS VATANDAŞLARINA ‘’’GELİN ÇALIŞIN’’ ÇAĞRISI


ANKARA- Semran KARA – Bazı temas ve incelemeler için Ankara’da bulunan KKTC Başbakanı Tufan Erhürman, Türkiye’deki Kıbrıs’lı vatandaşlara ‘’geri dönün ve gelin çalışın. Otelleriimizde sizlere iş var.’’ çağrısında

Ankara’daki temasları çerçevesinde Ankara’ Grant otelde Türkiye’de bulunan KKTC vatandaşları ile bir araya gelen Erhürman habersektör.com  muhabirine de önemli açıklamalarda bulundu. Teşvik amaçlı Türkiye’de bulunan Kıbrıs vatandaşlarının ülkelerine dönme çağrısının yanı sıra  KKTC Başbakanı, Türkiye ile enerji alanında işbirliği yapmanın önemine dikkat çekti. Erhürman; ‘’Enterkonnekte sistemi başta olmak üzere diğer konularda anavatanla  mevcut  anlaşmaları sürdürme amaçlarında olduklarını söyledi. Türkiye Cumhuriyeti ile her konuda uyum içinde çalıştıklarını ifade eden  Erhürman Türkiye’nin de katkısı ile KKTC de uzun yıllardan bu yana atıl vaziyette duran raylı sistem konusuna da gündemlerine almak istediklerini söyledi.  Erhürman 1960 yılına kadar hizmet veren raylı sistemin İngilizler tarafından sökülerek götürdüklerini ve söz konusu  demiryolu projesinin yeniden gündeme alınmasının gerekliliğine de vurgu yaptı.  .

Güneş enerjisi konusuna da değinen Başbakan Erhürman halen KKTC  de yaklaşık 350 ile 400 megavat kurulu güc  kapasiteli bir enerji sisteminin mevcut  olduğunu, bu kapasitenin yüzde 20 oranındaki kısmının ise güneş enerjisi ile elde edildiğini söyledi.

KKTC Başbakanı Tufan Erhürman Ankara’da bulunduğu süre içerisinde  Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Binali Yıldırım ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile de görüştü. Başbakan Erhürman’a Ankara temaslarında Başbakanlık Müsteşarı Berkan Tokar ile Özel Kalem Müdürü Mustafa   Ergüven  eşlik ediyor.  Erhürman görüşmelerin tamamlamasının ardından 15 Şubat Cuma günü KKTC’ye dönecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.