EKONOMİ BAKANI NİHAT ZEYBEKCİ’DEN ENFLASYON AÇIKLAMASI


KONOMİ BAKANI NİHAT ZEYBEKCİ:
• Enflasyonun Haziran ayı itibariyle düşüş trendine girdiğini görüyoruz.
• Enflasyon hedefini istihdamın, üretimin önüne koyduğumuz zaman ortaya ciddi sorunlar çıkabilir. Sağlıklı büyüme ve istihdam hedefini merkeze koyarak politika üretmek tek çıkar yoldur.
• 25 yaş altı işsizlik AB’de Mayısta %22,2, İspanya’da %54, İtalya’da %43, Portekiz’de %35. Türkiye’de ise AB ortalamasının çok altında %16,7 seviyesinde
• İlk çeyrekte büyümeye büyük katkı veren ihracat ekonomiyi güçlü tutmanın en önemli aracı ve ekonominin temel sürükleyicisidir.
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Haziran ayı enflasyon rakamlarına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Haziran ayı enflasyon rakamları açıklandı. TÜFE yıllık 9,16, ÜFE ise 9,75 olarak gerçekleşti. Tahminlerimiz doğrultusunda enflasyonun Haziran ayı itibariyle düşüş trendine girdiğini görüyoruz. Konjonktüre bağlı jeopolitik gelişmelere rağmen bu trendin yakalanması çok önemlidir ve bu trend Temmuz ayında da ivme kazanarak sürecektir.

Enflasyonu düşürmek ve fiyat istikrarını korumak üzere faiz aracının kullanılmasına yönelik çekincelerimizi hep söyledik. Sağlıklı büyüme ve istihdam hedefini merkeze koyarak politika üretmenin tek çıkar yol olduğunu hep dile getirdik.

Dün, ABD Merkez Bankası Başkanı Yellen: “faiz politikası, finansal istikrara değil istihdama odaklanmalıdır, ekonomik dinamizme odaklanmalıdır” dedi. ABD merkez bankası Başkanı, finansal istikrarı, faiz oranlarıyla düzenlemeye çalışmanın hem enflasyonda ve hem de istihdamda kötü etki yaratabileceğini açıklıkla ifade etti. Bu açıklama temelde bizim hep söylediğimiz faiz silahının hem ekonomide durgunlaşma hem de maliyet enflasyonu ortaya çıkarma riski taşıdığı söylemiyle birebir örtüşüyor.

Enflasyonun taleple ilgili kısmını düzenlemek için faiz dışındaki araçlar var ve bunları halihazırda Hükümet olarak kullandık ve kullanıyoruz. Kredi kartlarında ve kredilerde yapılan düzenlemeler, bankalarımızın kredi portföyünün tüketimden üretim ve ihracata doğru yönlendirilmesine yönelik tedbirleri aldık. Bireysel emeklilik sistemi vasıtasıyla tasarrufların arttırılması da bu kapsamda çok etkili oldu. Yani ekonomi için kullanılacak kaynak birikiminin önünü açarak da tedbir alınabiliyor talep kısmında da. Bunu Hükümet olarak çok başarılı olarak da yaptık, yapmaya da devam ediyoruz.

Enflasyonu istihdamın, üretimin önüne koyduğumuz zaman ortaya ciddi sorunlar çıkabilir. Bakın, önceki gün AB işsizlik oranları açıklandı. Biliyorsunuz Euro bölgesinde enflasyon çok düşük, 0,5 (yarım) puan seviyelerinde. Mayıs ayında AB’de işsizlik %10,3 oldu. Bu oran %10’un üzerinde seyrediyor uzun zamandır.

Ama burada asıl dikkati çekeceğim husus genç işsiz oranı. AB’de 25 yaş altı işsizlik Mayısta %22,2 oldu. İspanya’da %54, İtalya’da %43, Portekiz’de yaklaşık %35 olmuş genç işsiz oranı. Rusya, Almanya, İngiltere ve Fransa’dan sonra Avrupa’daki 5. büyük işgücüne sahip Türkiye’de ise AB ortalamasının çok altında %16,7 seviyesinde.

Bizim burada odaklanmamız gereken, önceliklendirmemiz gereken kısım burası olmalı diye düşünüyorum. Ekonomiyi canlı tutmak, ihracata yönelik üretimi ve sağlıklı büyümeyi gerçekleştirmek.

İç talep kaynaklı büyüme yerine ihracata dayalı büyümeye geçtiğimizi, ihracatın ekonomiyi güçlü tutmanın en önemli aracı haline geldiğini ve ekonominin temel sürükleyicisi olduğunu hep söyledim. Bunun için Merkez Bankasının da bu doğrultuda piyasanın önünde, cesur adımlarla ihracatı destekleyici adımlar atması yönündeki beklentimizi sürdürdüğümüzü de ifade etmek istiyorum.
Bu doğrultuda, enflasyonda yıl sonu hedeflerimizi yakalayacağımıza olan inancımı bir kez daha ifade ediyorum.”
Bu e-posta sadece yukarıda isimleri belirtilen kişiler arasında özel haberleşme amacını taşımaktadır. Size yanlışlıkla ulaşmışsa lütfen mesajı sisteminizden siliniz. T.C. Ekonomi Bakanlığı bu mesajın içeriği ile ilgili olarak hiçbir hukuksal sorumluluğu kabul etmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.