LUSLARARASI HABERLER


“ABD, Kanada’yla ticaret anlaşmasından umutlu”

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ülkesinin Meksika’yla yaptığı yeni ticaret anlaşmasına Kanada’nın da dahil olmasından umutlu olduğunu söyledi. Mnuchin, Amerikalı CNBC kanalına yaptığı açıklamada, dün ABD ile Meksika arasında yapılan yeni ticaret anlaşması hakkında değerlendirmelerde bulundu.
“Kanada’yı yeni ticaret anlaşmasına dahil etme konusunda umutluyuz” ifadesini kullanan Mnuchin, ABD ile Kanada arasında geçen yıldan bu yana süren ticaret müzakerelerinde ilerleme görüldüğünü belirtti. ABD ve Kanada piyasalarının büyük oranda birbirlerine bağlı olduğuna dikkati çeken Mnuchin, yeni ticaret anlaşmasının iki ülke için de önemli olduğunu vurguladı.
Kanada’nın söz konusu anlaşmaya dahil olmaması durumunda ABD Başkanı Donald Trump’ın Kanada olmadan ABD-Meksika ticaret anlaşmasını Kongre’ye onay için yollayacağını kaydeden Mnuchin, ABD ile Kanada’nın ise ayrı bir ticaret anlaşması yapabileceğini belirtti.

* Trump, Google’ın arama sonuçlarını eleştirdi

ABD Başkanı Donald Trump, Google’da yapılan arama sonuçlarının “hileli” olduğunu iddia ederek, Amerikalı teknoloji şirketinin Cumhuriyetçi medyayı engellediğini öne sürdü.
Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Google’da ‘Trump haberleri’ araması yapılınca sadece sahte haber medyasının sonuçları gösteriliyor. Yani benim ve diğerleri için hileli, neredeyse bütün haberler kötü. Sahte CNN öne çıkıyor. Cumhuriyetçi/Muhafazakar medya engelleniyor. Yasa dışı?” ifadelerini kullandı. Ayrıca, paylaşımında, Google’da ‘Trump Haberleri’ araması yapıldığında çıkan sonuçların yüzde 96’sının ulusal ve sol eğilimli medyadan geldiğini iddia eden Trump, “Bu çok tehlikeli. Google ve diğerleri muhafazakarların sesini bastırıyor, iyi olan bilgi ve haberleri ise saklıyor. Bizim neyi görüp göremeyeceğimizi kontrol ediyorlar. Bu çok ciddi durum, ele alınacaktır!” yorumunu yaptı.
Trump’ın paylaşımının ardından, Amerikalı teknoloji devi Google’ın ana kuruluşu Alphabet ise söz konusu iddialara yanıt olarak bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Aramalar siyasi gündem oluşturmak için kullanılmıyor. Arama sonuçları herhangi bir siyasi ideolojiyi ön yargılı kılmıyor.” ifadeleri kullanıldı. Arama sonuçlarındaki sıralamanın siyasi düşünceleri etkilemek için oluşturulmadığı bilgisine yer verilen açıklamada, kullanıcılar için arama sonuçlarının kalitesinin korunması için algoritmalara her yıl yüzlerce yenilik getirildiği aktarıldı.

* Amerikalıların yüzde 40’ı ekonomik zorluk içinde

ABD’de yaşayan kişilerin farklı alanlarda yaşadıkları zorluklara ilişkin bir araştırma, Amerikalıların yüzde 40’ına yakınının mevcut yaşam koşullarında ekonomik zorluk içinde olduğunu ortaya koydu.
Washington’da bulunan sosyal ve ekonomik politikalar araştırma kuruluşu Urban Institute tarafından yapılan araştırmaya göre, ABD’de yaşayanların yüzde 39,4’ünün en az bir alanda ekonomik zorluk çektiği, yüzde 23,7’lik kesimin ise birden fazla alanda zorluk çektiği bildirildi. Buna göre, araştırmada, Amerikalıların yüzde 23,3’ünün gıda alanında zorluk yaşadığı, yüzde 18’inin ailelerinin sağlık faturalarını ödemekte zorlandığı ve yüzde 17,8’inin ise maliyet nedeniyle sağlık hizmeti alamadığı ifade edildi.
Araştırmada, ABD’de yaşayanların yüzde 13’ünün su ve elektrik gibi zaruri hizmetlerin ödeme tarihlerini kaçırdığına, yüzde 4,3’ünün de borç nedeniyle bu tür hizmetlerinin kesildiğine yer verildi. Araştırma ayrıca, Amerikalıların yüzde 10,2’sinin kira veya konut kredisi (mortgage) ödeme tarihini geçirdiğini ve yüzde 1,1’inin evlerinden atıldığını veya taşınmak zorunda kaldığını ortaya koydu.

* ABD’de tüketici güveni ağustosta yükseldi

Amerikalı tüketicilerin eğilimlerini ölçen Conference Board’un raporuna göre, Tüketici Güven Endeksi, ağustosta önceki aya kıyasla 5,5 puan artarak 133,4 oldu. Endekse yönelik piyasa beklentisi ise 126,5 seviyesindeydi. Temmuz ayına ilişkin tüketici güven endeksi, 127,4’ten 127,9’a revize edildi.
Raporda ayrıca, tüketicilerin içinde bulundukları koşullara yönelik değerlendirmelerini ölçen Mevcut Durum Endeksi’nin 166,1’den 172,2’ye yükseldiği kaydedildi. Geleceğe yönelik öngörülere yönelik Beklentiler Endeksi’nin de 102,4’ten 107,6’ya yükseldiği bildirildi. 

* Avro Bölgesi’nin dağılma riski ağustosta arttı

Piyasa beklentilerine ilişkin araştırmalar yapan Sentix’in anketine göre, Avro Bölgesi’nin 12 ay içerisinde dağılma riski ağustos ayında yükseldi. Buna göre, son haftalarda yatırımcıların Avro Bölgesi’nin istikrarı konusundaki endişeleri arttı. Dağılma riski endeksi, ağustos ayında önceki aya kıyasla 1,2 puan artarak 9,86 puana yükseldi. Mevcut tablo anket katılımcılarının yüzde 9,86’sının Avro Bölgesi’nin 12 ay içerisinde dağılmasının mümkün olabileceğini düşündüğü anlamına geliyor.
Ağustos ayında alt endeksin 7,17’den 8,45 puana yükseldiği İtalya, Sentix anketinde hala bölgeden ayrılma ihtimali en yüksek ülke olarak belirlendi. Ankete göre, özellikle İtalyan hükümetinin mülteci krizindeki tutumu, Birleşik Krallık’ın AB’den çıkışıyla (Brexit) ilgili düzensizlik ve Yunanistan için yardım programının sona ermesi yatırımcılarda endişeye neden oluyor. 

* Alman firmaların ihracat beklentisi ağustosta arttı 

Almanya’da Ifo İhracat Beklenti Endeksi, bu ay 14,4 puana yükseldi. Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo), Almanya için ağustos ayı ihracat beklentileri anketinin sonuçlarını yayımladı. Buna göre, Almanya’da temmuzda 13,8 puan olan İhracat Beklenti Endeksi, ağustos ayında da toparlanmaya devam ederek 14,4 puana çıktı.

* Berlin’de yabancılara konut satışına kısıtlama hazırlığı
Berlin Eyaleti Başbakanı Michael Müller, başkent Berlin’de konut fiyatlarının artmasından dolayı ev sahibi olmanın zorlaştığını belirterek, vatandaşların kolay ev sahibi olmasını sağlamak için, Yeni Zelanda’nın uyguladığı gibi, yabancıların konut satın alımına kısıtlama getirilmesini düşündüklerini söyledi.
Almanya’nın Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) gazetesine röportaj veren Müller, Berlin Maliye Bakanlığı’nın konut piyasasındaki spekülasyonları nasıl önleneceğine dair araştırmalar yaptığını belirtti.
Berlin’de konutların yüzde 68’i 2015 yılında yabancılara satıldı. Bu oran 2009’da sadece yüzde 14’e denk geliyordu. Almanya genelinde ise konutların yüzde 40’ı ve ticari mülklerin yüzde 60’ı uluslararası yatırımcılara satıldı. Yaklaşık 4 milyon nüfusa sahip olan Berlin, uluslararası danışmanlık şirketleri tarafından Londra’dan sonra en aktif emlak piyasasına sahip şehir olarak gösteriliyor.

* Nestle’nin Starbucks’la yaptığı 7,1 milyar dolarlık anlaşma tamamlandı

İsviçreli gıda şirketi Nestle, Starbucks’la yaptığı 7,1 milyar dolarlık anlaşmanın detaylarının tamamlandığını duyurdu. Nestle’den yapılan açıklamada, şirketin, söz konusu anlaşmayla Starbucks markalı kahve ürünlerini satma hakkına sahip olduğu belirtildi.Dünyanın en büyük gıda ve içecek şirketlerinden olan Nestle, anlaşma kapsamında, Starbucks ürünlerini küresel dağıtım ağına dahil edecek. 500 Starbucks çalışanı da Nestle’ye geçecek. Nestle, anlaşma ile Starbucks markasının güçlü olduğu Kuzey Amerika’da satışlarını artırmayı hedefliyor.

* Avrupa Borsaları İngiltere ve Fransa hariç düşüşle kapandı
Avrupa Borsaları İngiltere ve Fransa hariç günü düşüşle tamamladı. Kapanışta gösterge endeks Stoxx Europe 600 yüzde 0,03 azalışla 385,46 puana geriledi.
Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 0,09 kayıpla 12.527,42 puana, İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,85 değer kaybederek 20.620,05 puana indi. İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,52 artarak 7.617,722 puana yükselirken, Fransa’da CAC 40 endeksi ise yüzde 0,11 değer kazanarak 5.484,99 puandan kapandı.

* New York borsası yükselişle kapandı
New York borsasında endeksler, günü yükselişle tamamladı. Dow Jones Sanayi Endeksi 14,38 puanlık (yüzde 0,06) artışla 26.064,02 puandan kapandı.

Standard&Poor’s 500 Endeksi 0,78 puanlık (yüzde 0,03) yükselişle 2.897,52 puana, Nasdaq Teknoloji Endeksi de 12,14 puan (yüzde 0,15) değer kazanarak 8.030,04 puana çıktı. İki endeks de günü rekor seviyelerden tamamladı.

Küresel piyasalarda gün sonu
Küresel piyasalarda, TSİ 23.20 itibariyle, avro/dolar paritesi 1,1695, sterlin/dolar paritesi 1,2869, dolar/yen paritesi 111,19 ve dolar/TL paritesi 6,2700 seviyelerinden işlem gördü. Aynı saatlerde, Brent petrolün varili yüzde 0,12 düşüşle 76,41 dolardan, WTI petrolün varili yüzde 0,31 kayıpla 68,65 dolardan işlem gördü. Altının onsu ise 1.206 dolar civarında denge buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.