MALİYE BAKANI AĞBAL’DAN KDV AÇIKLAMASI


KDV tasarısının önümüzdeki hafta salı günü Plan ve Bütçe Komisyonu’na geleceğini bildiren Bakan Ağbal, “Orta Vadeli Program’da öngördüğümüz bütçe hedeflerinden herhangi bir şekilde sapma olmasına müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Hafta içerisinde Meclis’e gönderdiğimiz KDV Kanunu’nun Plan Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmelerine salı günü başlıyoruz. İnşallah hızlı bir görüşme ile, süratle Genel Kurul’a sevk etmeyi de planlıyoruz” dedi. Ağbal, tasarının hayata geçirilmesinin bütçeyi olumsuz etkilemeyeceğini söyledi.

Ağbal, katıldığı Vergi Konseyi Genel Kurulu öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin TBMM Başkanlığı’na sunulan KDV tasarısını hatırlatarak, “KDV nasıl geri ödenecek? Hangi yıllardan itibaren geri ödenecek? 160 milyar liraya yakın olan, yani 156 milyar liralık KDV hangi hesapta duruyor? Nasıl bir plan çerçevesinde ödenecek? 2018 bütçesinde bir sapma yaratacak mı?” şeklindeki soruları üzerine Ağbal, hafta içerisinde Meclis’e gönderdikleri KDV Kanunu’nun Plan Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmelerine 6 Mart Salı günü başlayacaklarını bildirdi.

“İnşallah hızlı bir görüşme ile, süratle Genel Kurul’a sevk etmeyi de planlıyoruz” diyen Ağbal, 33 yıldır uygulanan KDV Kanunu’nda çok önemli değişiklikler içeren bir değişikliği görüşeceklerini kaydetti.

Herkesin dikkatini, KDV iadesine ilişkin sistemde yapılan esaslı değişikliklerin çektiğini vurgulayan Ağbal, şöyle devam etti:

“İleriye dönük olmak üzere bundan sonra mükelleflerimiz, sanayicilerimiz, işletmelerimiz belirli bir süre içerisinde indiremedikleri KDV’yi artık devletten talep edebilecekler. Biz de Maliye idaresi olarak, 3 ay içerisinde incelemelerimizi tamamlayarak, ki en geç 3 ay, normalde 5 iş gününe kadar bu iadeleri düşürdük, kendilerine ödeyeceğiz. Dolayısıyla ileriye dönük olmak üzere işletmelerimizin uzun süredir ifade ettikleri devreden KDV sorununu kökünden çözmüş oluyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.