MARMARA’DA METAN GAZI BULGULARI


Marmara Denizi’nin dibinde donmuş metan gazı olduğunu belirten Prof. Dr. Naci Görür, bunların incelenmesi gerektiğini açıkladı.

DENİZ Jeolojisi uzmanı Prof.Dr. Naci Görür, İstanbul’u bekleyen depremin yeryüzü gerçeği olduğunu, bugüne kadar yaptıkları bilimsel çalışmalarla dibinden gaz ve su sızıntıları olduğunu tespit ettikleri Marmara Denizi’nin röntgenini çekmeleri, tehlikeyi ortaya koymalarına rağmen gereken önlemlerin alınmamasına tepki gösterdi. Prof.Dr. Görür, halkın da kendilerini yakından ilgilendiren tehlikeye kayıtsız kaldığını anlatırken bu durumda “Deprem ne zaman olacak?’ diye sorulduğunda tepki gösterdiğini söyledi.
CHP İl Binası’nda Marmara Depremi’nin 16’ncı yıldönümünün yaklaşması nedeniyle Sedimantoloji ve Deniz Jeololojisi alanında uzman Prof.Dr. Naci Görür’ün konuk olarak katıldığı konferans düzenlendi. Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak’ın yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ndeki CHP’li üyeler ve partililerin izlediği konferansta konuşan İl Başkanı Murat Karayalçın, İstanbul ve Türkiye’yi yönetecek bir parti olarak sonuçlar çıkarmak istediklerini, bu süreci ‘Deprem öncesi’ ve ‘sonrasının yönetimi’ diye yaşamsal değerde önemli iki aşamada değerlendirdiklerini söyledi. Karayalçın, kentsel dönüşüm ile deprem riski arasında çok güçlü bir ilişki olduğunu, hükümetin çıkardığı yasaya rağmen İstanbul’da kentsel dönüşüm çalışmaları ile deprem araştırmaları arasında olması gereken ilişkinin de kurulmadığını, megakentte kentsel dönüşümün yüzde 80’lik bölümünün rant gerekçeleri ile yapıldığını, bunun vahim bir durum olduğunu anlattı. Karayalçın, CHP Yönetim Kurulu üyesi Serhan Kotil başkanlığında ‘İstanbul 2019’ başlıklı bir çalışma hazırladıklarını, bunu Kasım ayında yapılacak kongreye yetiştirmeye çalıştıklarını anlattı.

“SIRADA İSTANBUL VAR”

Bugüne kadar birçok önemli kuruluşta görev yapan, alanında NATOBilim Ödülü başta olmak üzere çok sayıda ödüle layık görülen yerbilimci Prof.Dr. Naci Görür, Türkiye’nin tamamın deprem riski bulunduğunu, Marmara’da riskin çok büyük olduğunu, ‘Buradaki kabuğun çatırdadığını’ söyledi. İstanbul’da depremin ne zaman olacağına ilişkin “Hesaplamalar, bilimsel araştırmalara göre; dayansa, dayansa 30 sene. Artı- eksi 15 sene ileri- geri diye söylenmektedir” dedi. Marmara’daki fay hattının kırılması ve ortaya çıkacak felaketin ülkeyi yönetenler ve halk tarafından çok ciddiye alınmadığını ifade eden Prof.Dr. Görür, şöyle dedi:

DEVLETİN ARAŞTIRMALARA KATKISI SIFIR”

“Kuzey Anadolu fayı tehlikeyi doğudan batıya taşıyor. 1939 Erzincan’da başlıyor, İstanbul’a varışı; 1999. 7 büyük depremle 100 binden fazla insanımız öldü. Hiçbirinden ders almadık. Marmara Depremi olduğu zaman koca Türkiye Cumhuriyeti’nde hiç kimsenin bu faylar hakkında hiç kimsenin bilgisi yoktu. Üniversitelerin de doğru dürüst araştırması yoktu. Denizde araştırma yapacak ne gemi ne donanım vardı. Biz ortaya çıktık. NATO, BM, AB’ye başvurduk. Henüz bugünkü hükümette olmayan TÜBİTAK o zaman bizi destekledi. Oluşturduğum projelerin sonucunda ‘Sismik 1’, ‘Çubuklu’, ‘Le Suroit’, ‘Odin finder’, ‘Urania’, ‘Le Nadir’, “Marion Dufresne’, ‘L’Atalante’, gemileri ile 2013’e kadar Marmara Denizi’nde araştırmalar yaptık. Bunları teknik üniversite ağırlıklı olarak özellikle Fransız, İtalyan, zaman zaman Amerika ve Japonlar’la, tamamen Avrupa Birliği fonları ile yürüttük. 100 milyon euro’dan fazla harcanan bu bütçeye Türkiye Cumhuriyeti’nin katkısı ise sıfırdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.