MERKEZ BANKASINDAN ENFLASYON AÇIKLAMASI


Merkez Bankası. dün açıklanan enflasyondaki beklentilerin ve hedeflerin üzerindeki artışın, işlenmemiş gıda fiyatlarındaki yüksek artış ve enerjiden kaynaklandığını açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun dün açıkladığı verilere göre, tüketici fiyatları Kasım ayında yüzde 0.67 ile, banka ve aracı kurum ekonomistlerinin yüzde 0.5 dolayında olan beklentilerinin üzerinde arttı. Tüketici fiyatları 11 aylık dönemde yüzde 8.58, yıllık bazda yüzde 8.10 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 7.61 yükseldi.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Merkez Bankası’nın yılın dördüncü ve son Enflasyon Raporu’nun açıklandığı 28 Ekim’deki toplantıda, yıl sonu enflasyon öngörüsünü, yüzde 6.9’dan, bir puanlık artışla yüzde 7.9’a çıkardıklarını açıklamıştı.

Enflasyon öngörüsü 30 Temmuz’da açıklanan üçüncü Enflasyon Raporu’nda yüzde 6.9’a revize edilmişti. 30 Nisan tarihli ikinci Enflasyon Raporu’nda ise, Ocak’ta açıklanan birinci rapordaki yüzde 5.5’ten yüzde 6.8 düzeyine yükseltilmişti.

Yılın ilk 11 ayında yüzde 8.58 düzeyini gören enflasyon, Aralık ayında gerçekleşecek 0.5 puanlık artışla dahi, yıl sonunda yüzde 9.0 düzeyini aşacak.

Merkez Bankası’nın aylık fiyat gelişmeleri raporunda, enflasyondaki yükselişte işlenmemiş gıda fiyatlarındaki artış ile enerji fiyatlarındaki baz etkisinin öne çıktığına işaret edilerek, “Bu dönemde TL’deki birikimli değer kaybı etkileri zayıflamakla birlikte devam etti ve temel mal grubu enflasyonundaki yükseliş sürdü. Hizmet enflasyonu yüksek seyrini korudu” denildi ve şu saptamalara yer verildi:

“Çekirdek enflasyon göstergelerinin yıllık enflasyonu artış kaydetti, ana eğilimi ise temel mallardaki yükselişe karşılık hizmet grubundaki iyileşme ile birlikte yatay seyretti. Enerji fiyatları Kasım ayında yüzde 0.31 azaldı. Bu gelişmede, uluslararası petrol fiyatlarındaki gerileme ve Türk lirasındaki değer kazancının etkisiyle yüzde 1.96 oranında düşen akaryakıt fiyatları belirleyici oldu. Yıllık enerji enflasyonu baz etkisiyle yaklaşık 1.1 puan yükselerek yüzde 1.26’ya çıktı. Kasım ayında döviz kuru ve emtia fiyatlarındaki gelişmelere bağlı olarak tüketici enflasyonu üzerindeki maliyet yönlü baskılar azaldı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.