MERKEZ BANKASINDAN KRİTİK KARAR


Merkez Bankası (TCMB) Haziran ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizi olan ve 1 Haziran’da fonlama faizi olan yüzde 16.50’ye eşitlenen bir hafta vadeli repo ihale faizini beklentilerin üzerinde 125 baz puan artırarak yüzde 17.75’e yükseltti.

REUTERS anketine göre ekonomistler TCMB’nin bir hafta vadeli repo faizini 50-100 baz puan artırmasını bekliyordu.

Reuters’ın 16 kurumun katılımı ile yaptığı ankete göre 11 katılımcı faiz artışı beklerken; beş katılımcı 50 baz puan, bir katılımcı 75 baz puan, beş katılımcı ise 100 baz puan artış öngörüyor, beş katılımcı ise haftalık repo faizinin sabit tutulmasını bekliyordu. (Full Story)

PPK açıklamasında enflasyondaki yükselişte temelde maliyet yönlü gelişmelerin etkili olduğu, bununla birlikte, fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği belirtilerek, “Talep koşullarındaki ılımlı görünüme rağmen enflasyon ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyeler fiyatlama davranışları üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla parasal sıkılaştırmanın güçlendirilmesine karar vermiştir” denildi.

KARAR SONRASI DOLAR GERİLEDİ

TCMB’nin beklentilerin de üzerindeki faiz artışı ardından dolar/TL 4.58’den 4.4560’a kadar gerilerken, BIST 100 endeksinde yükseliş 2 civarına, bankacılık endeksinde ise yüzde 3’ün üzerine çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.