NAKLİYE UÇAKLARINA YENİ YAZILIM


Cezayir’de önceki hafta düşen C-130 nakliye uçağında 103 askeri personelin yaşamını yitirdiği elim kaza hafızalardaki yerini koruyor.  Kazanın ardından gözler TSK bünyesindeki 19 adet C- 130B/E uçağına çevrildi. Herhangi bir kazanın yaşanmaması için harekete geçen Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) ile 2006 yılında imzaladığı sözleşmeyi acilen devreye soktu. Erciyes Projesi adı verilen çalışma kapsamında TUSAŞ,  19 adet C-130 B/E uçaklarının uçuş bilgisayarları ve yazılımlarını millileştirecek.

Dünyadaki en kapsamlı C-130 modernizasyon faaliyeti olarak adlandırılan Erciyes Projesi’ni daha önce ABD’nin başlattığı ancak çeşitli nedenlerle iptal ettiği öğrenildi. TUSAŞ’ın seri modernizasyon aşamasında olması nedeniyle, C-130 modernizasyon çalışması yapan diğer ülkeler arasında rekabeti artırdığı ifade edildi.

Modernizasyon çalışmaları sonrası C-130 uçaklarının 2040 yılına kadar görev ömrünün uzatılması hedefleniyor.  Proje kapsamında şimdiye kadar, 2 adet C-130’un Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildiği, geriye kalan 17 adet uçağın da modernizasyon çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.