PAKİSTAN’IN GÖZÜ ATAK HELİKOPTERLERİNDE


ANKARA – Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, Pakistan’ın evsahipliğinde yapılan IDEAS Savunma Fuarı’nda Pakistan Hava Kuvvetlerinin ATAK helikopteri ile ilgilendiğini de açıkladı.

Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir, Çin ile görüşmeleri süren Uzun Menzilli Füze Savunma Sistemi ihalesinin Aralık ayında neticeleneceğini söyledi.
Demir, Pakistan’ın evsahipliğinde yapılan IDEAS-2014 Savunma Fuarı’nda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı. Merakla beklenen füze ihalesinde son kararın Aralık ayında yapılacak Savunma Sanayi İcra Komitesi (SSİK) toplantısında verileceğini belirten Demir, ” Bu ay karar beklemelisiniz. Çıkması lazım artık değil mi?
Açıklama yaptığımız zaman görürsünüz” dedi. Aynı toplantıda FX-TX olarak bilinen milli savaş uçağı projesinin de masada olacağını ifade eden Demir, “Her ülkenin teknik ve teknolojik hazırlık seviyesi var. İstenir ki 2023’de dünyanın en modern savaş uçaklarından biri Türk uçağı olarak uçsun. Ama ülkemizin teknolojik hazırlık seviyesi gerçekçi olmam lazım hayallerimiz olmayı ama hayalperest olmamalıyız gerçekçi olmalıyız” diye konuştu.
HÜRKUŞ DA ZAMANLAMA UYMUYOR
Müsteşar Demir, Türk Hava Kuvvetleri’nin milli Hürkuş uçağı yerine Güney Kore’den uçak almasını da değerlendirdi. Süre açısından Hava Kuvvetleri’nin ihtiyaç duyduğu zaman ile Hürkuş’un tam uyuşmadığına işaret eden Demir, “Tarafları görüştürüp sonuç almaya uğraştık ama böyle bir çözüm olursa zannediyorum ihtiyaç makamı reddetmeyecektir” dedi. Hürkuş hazır olsa ve Türk Hava Kuvvetleri halen bu ihtiyacını dışarıdan karşılarsa bunun savunma sanayi ihracatı için olumlu olmayacağını dile getiren Demir, şunları kaydetti:
“Uçaklar hazır olsa ve alınmasa engel olurdu. Ama burada durum öyle değil. Tam hazır olmamış sertifikasyon süreci devam eden ihtiyaç makamının istediği anda eline alamayacağı bir uçaktan söz ediyoruz. Ama sonuçta bir algıdır. Kendi uçak yaparken dışarıdan alan bir ülke algısı olabilir. Başkaları bunu kendi lehine kullanarak bizim uçaklarımızı saf dışı etmek isteyenler olabilir. Zamanından önce de olsa kullanıma sokup yerli ürünü desteklemek isteriz. Bu konuda gayretimiz var”
PAKISTAN ATAK’LA ILGILENIYOR
Demir İDEAS Fuarı’na en büyük katkımın da Türkiye tarafından yapıldığını söyledi. Pakistan’la ‘Lojistik ikmal gemisi projesinin’ devam ettiğini anlatan Demir, “Deniz Kuvvetleri Komutanı ile görüştük. Burada gösterilecek performans diğer projelerin de geleceğini etkileyecek. Sahil güvenlik gemileri, deniz otobüsünden diğer destek unsunlarına denizaltı modernizasyonuna kadar bir dizi alanda görüşmeler devam ediyor” şeklinde konuştu. Pakistan’ın ATAK helikopteri ile de ilgilendiğinin altını çizen Demir, ” Atak helikopteri, insansız hava araçlarının gündeme gelmesi mümkün. Atak büyük ilgi çekiyor. Dileriz ki bir müddet sonra buraya satıldığına şahit oluruz. Uçakla ilgili görüşmeler oluyor. Pakistahda uçak üretimi var başlangıç eğitim uçağı olarak öneriyorlar biz de Hürkuş’u öneriyoruz” dedi. Demir lastikli ve paletli araçlarla ilgili görüşmelerin de devam ettiğinin altını çizdi.
Buket Güven/Türkiye Gazetesi

AdIDM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.