PETROL FİYATLARI İNİŞE GEÇTİ


Dün yüzde 3’ü aşan düşüş kaydederek 30 dolara gerileyen petrol fiyatları son 12 yılın dibine indi. Son değişimle 1 litre sudan daha ucuza gelen petroldeki varil fiyatının 10 dolara inme ihtimali gündemde.

Petrolün geleceğine yönelik beklentilere bakıldığında da durum çok iyi görünmüyor. Zira Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) günlük petrol üretimini 30 milyonluk kotasının çok üzerinde tutarak fiyatların yükselmesine engel oluyor. Bu konuda ağırlığını koyan ülke ise Suudi Arabistan. Suudiler petrol fiyatlarının düşmesine neden olan ABD’li kayagazı üreticilerini ortadan kaldırmak istiyor. Ülke bu nedenle petrol fiyatlarını uzun süre düşük seviyede tutarak maliyet bakımından rakiplerinin direncini kırmayı planlıyor.

Yapılan hesaplamalara göre en ucuz üretim yapan ABD’li kayagazı üreticisinin tahammül sınırı 40 dolar  seviyesindeydi. Diğer bir ifadeyle petrol fiyatlarının bu sınırın altında kalmasıyla birlikte şirketler zarar yazmaya başlıyor. Bu gidişle yıl içerisinde ABD cephesinden pek çok petrol şirketinin  iflas haberi gelebilir. Petrole yönelik kötü haberlerden bir yenisi de Standard Chartered’den geldi. Banka petroldeki düşüşün 10 dolara kadar inebileceğini savundu.

PETROL NEDEN DÜŞÜYOR?

– Petroldeki düşüş Çin ekonomisine yönelik endişelerle birlikte başladı. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’i bu yıl da inişli çıkışlı bir dönemin bekliyor olması petrolü etkiliyor.

– Kısa bir süre öncesine kadar dünyanın en çok petrol alan ülkesi olan ABD’nin artık net üretici durumuna geçmesi başta ABD’nin rezervlerinin dolmasına neden oldu.

– Petrol fiyatlarındaki düşüşün en büyük nedeni Suudi Arabistan ile ABD’li kayagazı üreticileri arasındaki savaş. Suudiler fiyat kırarak rakiplerini yok etmeyi planlıyor.

– Dünya genelinde oldukça ılıman geçen kış ayları ısınma konusunda doğalgazın yanı sıra petrole olan talebi de düşürdü. Bu alanda büyük bir talep beklenmiyor.

SONUÇLARI NE OLACAK?

– Petrol fiyatlarındaki düşüş öncelikle petrol üreten ülkelerin bütçelerini vuruyor. Yapılan araştırmalara göre Ortadoğu’daki ülkelerin kayıpları 2015’te 320 milyar doları buldu.

– Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) bazı üyeleri Suudi Arabistan’ın düşük fiyat politikasını desteklemediği için ek toplantılarla fiyat artışı talep ediyor.

– Ancak Suudi Arabistan kendi politikasından vazgeçmediği için OPEC içerisinde gerginlik yaşanıyor. Bazı çevreler OPEC’in örgüt olarak önemini yitirdiğini düşünüyor.

– Brent petrolün son bir yılda yüzde 32 değerini yitirmesi Rusya’yı da zora soktu. Gelirleri hızla düşen Moskova’nın da 2016’da bütçe  sıkıntısına girmesine kesin gözüyle bakılıyor.

– Petrol fiyatlarındaki düşüş ABD’li kayagazı şirketlerinin de peş peşe iflas etmesine neden olacak. Bu da ABD’de işsizlik rakamlarının yükselmesine neden olacak.

– ABD’de işsizlik rakamlarının yükselmesi ise ABD Merkez Bankası’nın (FED) yeniden uygulamaya başladığı faiz  artışı politikasına devam etmesini zorlaştıracak.

– Dibe vuran petrol fiyatları ı Güney Amerikalı petrol üreticisi ülkeleri de etkileyecek. Yaşanacak bütçe  sorunları ülkeleri yeniden IMF’nin kapısına sürükleyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.