RUS TURİST SAYISI YARI YARIYA AZALDI


Türkiye’yi 2015’te ziyaret eden turist sayısı güvenlik endişeleri ve komşulardaki sıkıntılar nedeniyle yüzde 1.61 azalarak 36 milyon 244 bin kişiye geriledi.

2015’in son ayına ise Rus turistlerdeki düşüş damga vurdu. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre yabancı ziyaretçi sayısı aralıkta yüzde 7.29 düşüşle 1 milyon 464 bin kişi olurken Rusya’dan gelen turist sayısı yüzde 47 gerileyerek 25.4 bine kadar indi. Reuters’e konuşan sektör temsilcileri 2015’in büyük bölümünde Avrupalı turistlerin IŞİD kaynaklı güvenlik endişeleri, Rusya’dan gelen ziyaretçilerin ise ülke ekonomisindeki sıkıntılar nedeniyle azaldığını belirtiyor.

Türkiye’ye en çok turist gönderen ikinci olan ülke olan Rusya’dan gelen ziyaretçi sayısı tüm yıl boyunca ise 2014 yılındaki 4 milyon 479 bin kişiden 3 milyon 649 kişiye geriledi. Bu düşüşün büyük bölümü Rusya-Ukrayna krizinin ve bu nedenle batı ülkelerinin Rusya’ya uyguladığı ambargolar nedeniyle Rus vatandaşlarının satın alma gücünün düşmesinden kaynaklandı. Yıl genelindeki düşüş yüzde 18.53’ü buldu. Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçilerin dağılımına bakıldığında ise Rusya haricinde en büyük düşüşlerin Japonya, Fransa, İtalya gibi kişi başına milli geliri yüksek ülkelerden geldiği dikkat çekiyor. 2015’te İtalya’dan gelen ziyaretçi sayısı yüzde 27, Fransa’dan gelen yüzde 18, Japonya’dan gelen ziyaretçi sayısı ise yüzde 39 azaldı.

Analistler yabancı ziyaretçilerde en yüksek düşüşlerin kişi başına milli geliri yüksek ülkelerde gerçekleştiğine ve bu ülke turistlerinin güvenlik sorunlarına daha hassas olduğuna dikkat çekerek, turist sayısındaki düşüşün turizm gelirlerine de negatif yansıyacağını belirtiyor. Orta Vadeli Program’a göre turizm gelirlerinin 2014’teki 29.6 milyar dolardan 2015’te 27 milyar dolara gerilemesi ve 2016’da da 27 milyar dolarda sabit kalması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.