SAVUNMA GÜCÜ KAZANDIRIYOR


Türkiye, savunma ve havacılık sektöründe dünyanın önde gelen aktörlerinden biri olma hedefine doğru ilerliyor.

Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği Başkanı Latif Aral Aliş, 2013’te yüzde 10 artışla 1,4 milyar dolarlık ihracat yaptıklarını açıkladı. Aliş “Sektörün ‘Stratejik Plan’ çerçevesinde 2014 hedefi yüzde 44 artışla 2 milyar dolar” dedi. Ar-Ge alanında ciddi hamleler yapıldığını, üretimde yerlilik oranının sürekli artırıldığını da vurgulayan Aliş, şöyle devam etti:

Ar-Ge’ye verilen destek ve sektörün ülkemizin dünyadaki konumu açısından öneminin farkında olunması bizleri yüreklendirmekte. 2012’de, yaklaşık 773 milyon dolarlık bir kaynak Ar-Ge faaliyetlerine ayrıldı. Bu, sektör büyüklüğüne göre yüksek bir rakam. Biz de savunma ve havacılık sektöründe en önemli küresel tedarik-çilerinden biri olmayı hedefliyoruz.”

Sektör ihracatındaki en önemli payın 527 milyon dolarla TUSAŞ’a ait olduğunu vurgulayan Aliş, “ATAK, HÜRKUŞ, ANKA ve F16 gibi projelere imza atan TUSAŞ hizmeti dahil etmeden, sektör ihracatının yüzde 40’ını gerçekleştirdi. Bu şirketimiz savunma ve havacılık sanayi ihracatının lokomotifi konumunda” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.