ŞOFÖRLERİN KÖPRÜ GEÇİŞ İSYANI


TŞOF BAŞKANI APAYDIN, HIZLI GEÇİŞ SİSTEMİNDEN GELEN CEZALAR ÇOK AĞIR
Kişiler

APAYDIN, “HIZLI GEÇİŞ SİSTEMİNDEN GELEN CEZALAR ÇOK AĞIR”

-“TAŞIMACI ESNAFININ BU CEZALARI ÖDEMESİ MÜMKÜN DEĞİL”

-“BİLDİRİLMEYEN CEZALAR ÖDENEMEZ BOYUTTA”

-“10 KAT CEZA, ŞOFÖR ESNAFINI BİTİRDİ”

ANKARA- Otoyol ve köprü geçişlerinde kartı olmayan ya da olup da bakiyesi yetersiz veya HGS kartı arızalı olan binlerce araç sahibine ceza yağdığını söyleyen TESK Genel Başkan vekili ve TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, “Araç sahipleri kendisine gelen tebligatlarda veya internet üzerinden yaptıkları sorgulamalarda karşılarında gördükleri rakamlar ile adeta yıkıldı. Binlerce liralık ceza karşısında kara kara düşünmekteler. Hatalı geçişlerde hem en uzak mesafe gözönünde bulunduruluyor, hem de üstüne 10 katı daha ceza ekleniyor. Taşımacı esnafının böyle bir cezayı ödemeye gücü yok” dedi.

“SORUN BİLMEDEN GEÇENLERDE”

Otobüs, tır, kamyon ve kamyonet sahiplerinin yaşanan problemden şikâyetçi olduğuna dikkat çeken Fevzi Apaydın, “HGS hesaplarında para olduğu halde geçişlerde kartların veya plakaların okunmaması, hesabında yeterli miktarda para olmayanlara ceza gönderilmesi esnafımızın tepkisini çekiyor. HGS cihazında bakiye olarak 100 Türk Lirası varken 3,80 TL’lik bir geçiş yapan aracı sistem cihazı tanımadığı için o yoldaki en uzun mesafe üzerinden artı bir de geçişin 10 katı ceza kesiliyor. Bakiyesinin olduğunu düşünen esnafımız otobanı kullanıyor ve cezalar katlanarak artıyor. Haberleri olduğunda ise ödenemez durumda binlerce liralık ceza birikmiş oluyor” diye konuştu.

“10 KAT CEZA DÜŞÜRÜLMELİ”

Meclis Komisyonlarında görüşülen kanun teklifinde otoyol ve köprü geçiş ücretlerinde yaşanan mağduriyetin sona erdirilmesi için çalışma yapıldığını ifade eden Apaydın, “Düzenlemeyi çok olumlu buluyoruz. Görüşülen teklifte, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün mevzuatında yer alan “o güzergâhın en uzun mesafesine” ibaresi “geçiş ücreti ödemeden giriş çıkış yaptığı mesafe” olarak değiştirilmesi istendi. Yine aynı teklif kapsamında, kesilen cezalarla ilgili olarak öngörülen ücret toplama sistemi için uygulamada 7 günlük sürenin de yetersiz olduğu belirtilerek bu sürenin de 15 güne çıkartılması istendi. Böylece cezalı duruma düşen araç sahiplerine tebligat yapılmadan cezalarını daha uzun bir süre içerisinde ödeme imkânı tanınmış olacak. Ama 10 kat uygulanan cezanın düşürülmesi halinde esas şoför esnafı mutlu olacaktır. 10 kat cezadan indirim bekliyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.