S&P: MÜLTECİLER TÜRKİYE’DE BÜYÜMEYE OLUMLU KATKI YAPIYOR


Kredi değerlendirme kuruluşu Standard & Poor’s’a göre, mülteci krizi Türkiye’nin büyümesine yardımcı oluyor. Ancak kuruluş büyümenin tüketim odaklı olduğuna dikkat çekiyor.

Uluslararası kredi değerlendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Türkiye’ye akın eden Suriyeli mültecilerin ekonominin büyümesine olumlu etki yaptığını bildirdi.

ABD merkezli kuruluşun analistleri tarafından hazırlanan raporda, Türkiye’de 2014’ten bu yana milli gelir artışındaki en önemli unsur olan kredi büyümesinin yerini, artık yeni gelen mültecilerin tüketiminin ve ‘kayıt dışı ekonomide kazandıkları ücretlerin’ aldığı belirtildi.

Açıklamada, “Mültecilerin Türkiye’nin, milli geliri, mali ve diğer dış değişkenleri üzerindeki etkisi yeteri kadar dikkate alınmadı” denilerek, tasarruflarını beraberlerinde getiren mültecilerin yaptıkları harcamaların büyümede etkili olduğu kaydedildi.

Hükümetin mülteci kamplarında ve kampların dışında yine mültecilere için yaptığı bütçe harcamalarının da büyümeyi desteklediği vurgulandı.

Türkiye, bugüne kadar sayıları 3 milyonu aşan mülteciler için 8 milyar dolardan fazla para harcandığını ifade ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.