TAV ‘DAN 100 MİLYON YOLCU HEDEFİ


TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, işlettikleri havalimanlarından geçen sene yurt dışındakiler dahil 96 milyon yolcunun yararlandığını belirterek, “Bu sene yolcu sayımızın 100 milyonu geçeceğini görüyoruz” dedi.

Şener, Bursa’da, Balkan Rumeli Sanayicileri ve İşadamları Derneğince düzenlenen “14’üncü Sinerji Toplantısı” öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, 2015 yılı gelirleri ve yolcu sayılarında artışların devam ettiğini söyledi.

En önemli havalimanı işletmelerinin İstanbul’da olduğunu hatırlatan Şener, şöyle konuştu:

“Geçen sene tüm hava limanlarımızda yurt dışındakiler dahil 96 milyon yolcu taşıdık. Bu sene yolcu sayımızın 100 milyonu geçeceğini görüyoruz. 2010 yılında bir hedef koymuştuk ve ‘2020 yılında 100 milyon yolcuyu buluruz’ demiştik. 2016’ya gelmeden 100 milyon yolcuyu bulacağız. Bu tabii ki Türkiye’deki büyümeye paralel bir gelişme çünkü havalimanlarındaki yolcu sayıları ile ülkelerin ekonomileri aralarında bağlantı var. Ekonomideki büyümeye göre yolcu sayısı ciddi oranda artıyor. Türk Hava Yollarının (THY) çok ciddi bir büyümesi var. Tabii ki bunu da göz önünde bulundurmak gerekir.”

Bu yıla ilişkin hedeflerini tutturduklarını vurgulayan Şener, ciroda geçen seneye kıyasla yüzde 10-12 artış beklediklerini anlattı.

Dünyanın tüm bölgelerinin TAV Havalimanları’nın pazarı olduğuna işaret eden Şener, “ABD’de, Teksas’ta Houston havalimanının duty free işletmesini aldıysak, demek ki dünyanın her tarafına gidebilecek güçteyiz. Filipinler’de havalimanı ihalesine yeterlilik aldık. Burada yine 5 havalimanı ihalesine katılıyoruz. Güneydoğu Asya bizim için çok önemli. Asya Pasifik’te çok ciddi büyüme olacak. Kendimizi buna göre konumlandırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.