TAV KURUMSAL YÖNETİM NOTUNU YÜKSLETTİ


İSTANBUL (AA) – ISS Corporate Services, TAV Havalimanları’nın kurumsal yönetim derecelendirme notunu 9.17’den 9,41’e çıkardı.

TAV açıklamasına göre, TAV Havalimanları bu not ile birlikte, 48 şirketin yer aldığı Borsa İstanbul Kurumsal Yönetim Endeksi’nde ikinci sırada yer aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TAV Havalimanları Yatırımcı İlişkileri Direktörü, Nursel İlgen, 2014 yılında edilen kurumsal yönetim notunun 2013 yılına kıyasla yukarı yönlü revize edilmesinin memnuniyet verici olduğunu dile getirdi.

Bu yıl TAV Havalimanları’nın kurumsal yönetim derecelendirmesinin altıncı kez yapıldığını ve şirketin bu derecelendirme ile notunu bir kez daha yükselttiğini belirten İlgen, böylece, kurumsal yönetim alanında Türkiye’nin en güçlü şirketlerinden biri olma geleneğini devam ettirirken elde ettikleri başarıların sürdürülebilirliğini de tekrar gözler önüne sermiş olduklarını ifade etti.

İlgen, yedi ülkede toplam 14 havalimanı işlettiklerini belirterek, başta havalimanlarını işlettikleri kentler olmak üzere bulundukları yakın coğrafyalara önemli katkılar sağladıklarını aktardı.

Doğrudan ve dolaylı olarak ekonomik, sosyal ve çevresel fayda peşinde olduklarını anlatan İlgen, bu nedenle şirketin tüm faaliyetlerinde hem sürdürülebilirliği hem de iyi kurumsal yönetimi şirket kültürünün önemli bir yapıtaşı olarak gördüklerini vurguladı.

İlgen, bu yıl da bu alandaki başarının objektif kriterler doğrultusunda tescil edilmesinin kendilerini çok mutlu ettiğini kaydetti.

Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) konuya ilişkin ilke kararı çerçevesinde; TAV Havalimanları’nın pay sahipleri, kamuyu aydınlatma ve şeffaflık, menfaat sahipleri ve yönetim kurulu alt başlıkları altında yapılan ağırlıklandırılmış değerlendirme sonuçları şöyle gerçekleşti:

Alt Kategoriler

Ağırlık

Alınan Not

Tahsis Edilen Not

Pay Sahipleri

93,05

93,05

9,30

Kamuyu Aydınlatma ve Şeffaflık

96,83

96,83

9,68

Menfaat Sahipleri

91,72

91,72

9,17

Yönetim Kurulu

94,08

94,08

9,41

Toplam

94,15

94,15

9,41

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.