TİKA HER YERDE


Dünya Gıda Günü Etkinlikleri TİKA’nın katılımı ile Elazığ’da yapıldı.

ELAZIĞ- (Habersektör9  Her yıl 16 Ekim de kutlanan Dünya Gıda Günü bu yıl TİKA’nın katılımı ile Elazığ’da başladı. Sağlıklı beslenme, tüketici davranışları, gıda kalitesi ve güvenirliği, gıda, sağlıklı beslenme arasındaki ilişkiler ile beslenme politikaları konuları başta olmak üzere bir çok konuda sunumların gerçekleştiği toplantıda, TİKA BADA Başkanı Dr.Mahmut Çevik ‘Açlıkla Mücadelede Tika’nın Rolü’ nü anlattı.

Her yıl 16 Ekim de kutlanan Dünya Gıda Günü bu yılda etkinliklerinin ilki olan “Bulaşıcı olmayan Hastalıkların Önlenmesi ve Kontrolü, Endüstriel Trans Yağların Eliminasyonu, Sürdürülebilir Kalkınma için Gida Güvenligi ve Risk Yönetimi” Sempozyumu Elazığ’da  gerçekleştirili.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü-FAO ile Birleşmiş Milletler Saglık Örgütü-WHO tarafından organize edilen etkinliklere; Türkiye Büyük Millet Meclisi, Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkan Vekili Müşerref Pervin Tuba Durgut, T.C Tarim ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç,  Elazig Valisi Çetin Oktay Kaldırım, TİKA Balkanlar ve Dogu Avrupa Daire Başkani Dr. Mahmut Çevik, FAO Orta Asya Alt Bölge Ofisi Koordinatörü ve FAO Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu ve Temsilci Yardımcısı Ayşegül Selışık, Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Temsilcisi Pavel Ursu, BM Türkiye Mukim Koordinatörü Alvaro Rodriguez, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Kutbeddin Demirdağ, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İbrahim Uslan, Elazığ Belediye Baskanı Şahin Şerifoğulları ve alanında söz sahibi akademisyenlerin  iştirak ettigi panel 2 gün sürdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.