TURİZMDE KAYIP BÜYÜYOR


Turizmde kayıp 10 milyar doları aştı’

TÜRKİYE Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, turizmde son 25 yılda her yıl çift haneli büyüme kaydeden Türkiye’nin ilk defa 2015’i eksiyle kapatacağını belirterek, kaybın 10 milyar doları aştığını kaydetti.TÜROFED Başkanı Osman Ayık, bu yıl turizmde görülen krizin 2014 yılı Eylül ayının ikinci yarısı itibariyle çok net hissedilmeye başladığını kaydetti. Rusya’nın Ukrayna üzerinden batı toplumlarıyla aralarındaki krizi, öncesinde 2008’de dünya ekonomik krizi ve Arap Baharı ile devam eden istikrarsızlık ve çalkantılı dönemi hatırlatan Ayık, en son Suriye’de yaşanan kriz ve petrol fiyatlarına yansıyan dalgalanmanın etkileri olduğunu söyledi.

2015 ARTIYLA KAPATILAMAYACAK

Osman Ayık, bu etkilerin özellikle Akdeniz çanağındaki ülkeler başta olmak üzere genel anlamda dünya turizmini etkileyen yapıya dönüştüğünü dile getirdi. Ayık, “En büyük pazarlarımızdan Rusya ve BDT ülkelerinde son 25 yılda hep çift haneli büyüme yaşanırken, ilk defa eylülden itibaren düşüş yaşadık. Düşüş bugüne kadar da devam etti” dedi.

Rusya pazarına ilişkin yüzde 20-30, belki 30’un üzerinde daralma olabileceği yönündeki öngörülerini hatırlatan Ayık, şöyle devam etti:

“Ama bugün geldiğimiz noktada, Rusya ve BDT ülkelerinde yüzde 25’ler civarında kayıp yaşıyoruz. Bunun yanında diğer ana bloğumuz Almanya ve Avrupa ülkelerinde yüzde 9 ve yakın oranlarda artış yaşadık. Rusya pazarındaki kaybın bu kadar büyük olması, Avrupa pazarlarındaki artışla telafi edilemediğinden yılın genelinde ülke olarak sıfırla eksi 5 arasında değişen kayıp yaşayacağımız görülüyor. Bu düşüş bölgelerde farklılıklar arz edebilir. 2015’i muhtemelen artıyla kapatamayacağız.”

“DESTEKLER YETERSİZ”

Bölgelere göre yıl sonu itibariyle düşüş oranı tahmininde de bulunan Ayık, Antalya’da yüzde 3, İstanbul’da sıfır, Muğla ve diğer bölgelerde yüzde 8 olabileceğini kaydetti. Antalya’da turist sayısında 550 bine yakın eksi ve en büyük kaybın Rusya ve BDT ülkelerinden yaşandığını kaydeden Ayık, bu trendi değiştirecek herhangi bir emarenin de gözükmediğini dile getirdi. Bu konuda uyarıları tüm kamu ve üyeleri nezdinde yaptıklarını anlatan Ayık, “Kamunun birtakım destekleri var, ama bizce yetersiz. Özellikle konaklama ayağına yönelik birtakım destekler sağlanması lazım. İşletme kredilerinde düşük faizli destekler, kış döneminde SSK primleri ve birtakım avantajlar, turizmin 12 aya yayılması için verdiğimiz önerilerin hızla devreye sokulması lazım” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.