TURİZMDE SIKINTILI GÜNLER


Turizm’de Rusya endişesine, Suruç saldırısı ile tırmanan şiddet olayları eklendi. Sektörde belirsiz süreç başlarken rezervasyon iptalleri gündemdeKüresel ölçekte artan terör olaylarının dünya çapında turizm hareketliliğini olumsuz etkilemesi, Türkiye’de 7 Haziran seçim süreci ve ardından siyasi belirsizlik ortamı, Rusya nedeniyle ortaya çıkan krizin nitelik değiştirmesine neden oldu. Ortalama 500 personelle çalışan oteller de personel çıkardı. Sadece haziranda Antalya’da sektörün oda sayısı üzerinden oda başı elde edilen gelirde yüzde 16.8 düşüş yaşandı ve oda başı gelir 64.8 Avro oldu.

Özellikle IŞİD tehdidi nedeniyle son yıllarda kültür turlarının merkezi olan Doğu ve Güneydoğu illerinde dramatik düşüşler oldu.

Güneydoğu Anadolu Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği Başkanı Mete Akcan, sınır illerinde IŞİD tehdidi nedeniyle turist sayısında büyük kayıplar yaşandığını belirterek, “Bölgedeki sanayi illerinde iş nedeniyle birçok yabancı iş insanı geliyordu. Şimdi işler durduğu için bunlar da gelmiyor” dedi. Eylül ve ekim aylarında bölgede fuarlar ve kongreler olduğunu şu anda herhangi bir iptal olmadığını anlatan Akcan, şiddetin tarmanmasıyla bunların iptal olup olmayacağıyla ilgili de “İnşallah olmaz” dedi.

Öngörülemez süreç

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, Suruç saldırısı, ardından PKK ve IŞİD hedeflerine yönelik Türkiye’nin hava operasyonları ışığında turizm sektörü açısından öngörülemez bir sürecin başladığını belirterek, “Şu ana kadar rezervasyon iptali olmadı. Şiddetin tırmanması halinde iptaller gündeme gelebilir” dedi.

Olumsuz haber yok

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Yusuf Hacısüleyman ise Türkiye’de ve sınırda yaşanan şiddet olaylarının dünyada yer alış biçiminin önemli olduğunu, şu anda dünya basınında Suruç saldırısı dışında Türkiye turizmini olumsuz etkileyecek çok önemli haberlere rastlamadıklarını ifade etti. Hacısüleyman, şu ana kadar rezervasyon iptali olmadığını ancak ne olacağıyla ilgili öngörüde bulunmak için de erken olduğunu dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.