TÜRKİYE-İSRAİL İLİŞKİLERİ YENİDEN START ALDI


Mavi Marmara  krizinden 6 yıl sonra ilk kez İsrailli bir bakan Türkiye ’ye geldi. İstanbul’da Enerji Bakanı Berat Albayrak ile bir araya gelen İsrail  Enerji Bakanı Steinitz, “Burada olduğum için çok mutluyum. İki ülke arasındaki normalleşmenin büyük destekçilerinden biriyim” derken, İsrail’den Türkiye’ye boru hattı projesini görüşmek için diyalog sürecinin başlayacağını söyledi.

İSRAİL ve Türkiye  normalleşme sürecinde dün önemli bir gündü. İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, Enerji Kongresi’ne katılmak için İstabul’a  geldi. Bu, İsrail’den Türkiye’ye bakan düzeyinde 6 yıl aradan sonra ilk ziyaret oldu. Kongrede Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile Steinitz bir araya geldi. Görüşmede, İsrail’den Türkiye’ye doğalgaz ihracatı ve Türkiye’nin Filistinlilere elektrik temin etme konuları gündemdeydi. Steinitz, Enerji Bakanı Albayrak ile görüşmesinin ardından yaptığı basın toplantısında, “Türk Enerji Bakanı ile iyi görüşmelerimiz oldu, konulardan biri iki ülke arasında doğalgaz boru hattı inşa edilmesi olasılığı. Başka seçeneklerimiz de var, ama Türkiye seçeneği çok önemli. İki ülke enerji bakanlıkları arasında hemen diyalog kurulmasına ve projenin fizibilitesinin çalışılmasına karar verdik” dedi. Steinitz, “Bu toplantı her iki halkın çıkarına olacaktır. Sürecin başlangıcı olacağını umuyorum. İsrail ve Türkiye ilişkileri için önemli bir an” sözleriyle toplantıyı bitirdi. Steinitz, İsrail’den Türkiye’ye bir doğalgaz boru hattı inşasının konuşulduğunu ve bu hat üzerinden doğalgazın Avrupa’ya gidebileceğinin değerlendirildiğini anlattı. Steinitz, ülkesinin Ürdün ve Mısır’a da doğalgaz ihraç etmeyi düşündüğünü belirterek, şöyle konuştu: “Türkiye seçeneği çok önemli. Bu yüzden bu konuyla ilgili iki hükümet arasında özel bir diyalog kanalı açmaya karar verdik. Böylelikle, bu opsiyonun mümkün olup olmadığını ve fizibilitesini görüşeceğiz. Türk firmalarının da İsrail’de olduklarını görmekten memnunuz. Bu görüşme, normalleşme sürecinin ekonomik sonuçlarının da ortaya çıkmaya başladığı, Türkiye-İsrail ilişkilerinde çok önemli bir nokta oldu ve devamı da gelecek.”

Öte yandan Albayrak ile Steinitz, 23. Dünya Enerji Kongresi çerçevesinde Atlantik Konseyi’nin ‘Doğu Akdeniz’de Yeni Bir Manzara’ başlıklı oturumuna katıldı. Basına kapalı olan oturumun dinleyicileri arasında ABD Büyükelçisi John Bass’in yanı sıra İsrail gazı projesi ile ilgilenen Turcas ve Zorlu gibi şirketlerin yöneticileri de yer aldı.

FİLİSTİNLİLERE ELEKTRİK KONUŞULDU

STEINITZ, Filistinlilere elektrik tedarik edilmesi gibi insani konuların da görüşüldüğünü vurgulayarak, “Gazze’ye Filistinlilere elektrik tedarik edilmesi gibi insani konuları da görüştük. İsrail, Gazze halkının yaşam koşullarını iyileştirecek her türlü katkıyı memnuniyetle karşılıyor. Eğer Türk hükümeti ve şirketleri Gazze halkının yaşam koşullarına iyileştirmeye katkı vermek isterse, bunu mümkün kılmak için elimizden geleni yaparız” dedi.

İLK RESMİ TOPLANTI

GÖRÜŞMENİN ardından Enerji Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, söz konusu görüşme, normalleşmeye ilişkin ikili ilişkilerin başlamasının ardından gerçekleşen iki ülke arasındaki bakan düzeyinde ilk resmi toplantı oldu. İlişkilerin normalleşmesinin, bakanlarca memnuniyetle karşılandığı belirtilen açıklamada, özetle şunlar kaydedildi: “Bakanlar, her iki ülke insanlarının yararına ilişkilerin somut hale getirilmesine olan bağlılıklarını ifade etmişlerdir. Bakanlar başta enerji sektörü potansiyeli olmak üzere ekonomik işbirliğinin merkezi konumunun önemini vurgulamıştır. Bakanlar İsrail’den Türkiye’ye doğalgaz ihracatı fırsatlarını detaylıca görüşmüş ve bu konu üzerine diyalog kurmayı kararlaştırmışlardır. Her iki Bakan Doğu Akdeniz havzasında huzur ve refahı tesis etmede enerji sektörünün rolüne vurgu yaparak görüşlerini açıklamışlardır. Taraflar, Gazze ve Cenin’de kurulacak elektrik santrallerini içerecek şekilde, Filistinlilere elektrik temin etmenin çeşitli yollarını ele almışlardır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.