TÜRKİYE-MALEZYA EKONOMİK İLİŞKİLERİ


 

GÜNEY ASLA BÖLGESİNDE İLK STA MALEZYA İLE İMZALANDI

Tüm Sanayi ürünlerinde gümrük vergileri en geç 8 yıl içinde sıfırlanacak…

Tarım ürünlerinde 8 yıl sonunda tarife satırı bakımından Malezya pazarına ihracatımızın %94’ü, ithalatımızın ise %47’si için tercihli pazara giriş imkânı sağlanacak

“İmzalanan STA ile Türkiye Malezya pazarına AB’den önce tercihli giriş imkânı elde etmiş olup, Anlaşma’nın, tarafların iç mevzuatlarına göre gerçekleştirecekleri onay işlemlerinin tamamlanmasının akabinde yürürlüğe konulacaktır.

Türkiye’nin Asya–Pasifik Bölgesi’nde Güney Kore’nin ardından ikinci, Güney Asya Bölgesi’nde ise ilk STA’sı olma özelliğini taşıyan Anlaşma mevcut haliyle temelde mal ticaretiyle  bağlantılı konuları kapsamakla birlikte, Anlaşma’nın yürürlüğe girmesinden bir yıl sonra hizmetler ticaretinin serbestleştirilmesi amacıyla müzakerelere ve STA’ya Yatırımlar konusunda bir bölüm eklenmesi amacıyla istikşafi görüşmelere başlanması hükme bağlanmıştır.

Malezya 2013 yılı itibariyle yaklaşık 30 milyonluk nüfusu, 300 milyar dolarlık GSYİH’sı, % 4,7 seviyesindeki büyüme oranı, 235 milyar dolarlık ihracatı ve 210 milyar dolarlık ithalatı ile bölgesinde önemli bir ekonomidir. Malezya, ayrıca, 616 milyonluk nüfus ve 2.478 milyar dolarlık ticaret hacmine sahip bir serbest ticaret alanı olan Güneydoğu Asya Uluslar Birliği’nin (ASEAN) de üyesidir.

 

STA kapsamında, Anlaşma’nın yürürlüğe girişiyle birlikte tarife satır sayısı bakımından Malezya’ya ihracatımızın %71’i, anılan ülkeden ithalatımızın %69’u; hâlihazırda ticarete konu ürünler bakımından ise ihracatımızın %83’ü ithalatımızın ise % 68’i gümrük vergisinden muaf olarak gerçekleştirilecektir.

8 yıllık geçiş döneminin sonunda ticarete konu olan ürünler bakımından ihracatımızın %94’ü, ithalatımızın %75’i gümrük vergisinden muaf şekilde gerçekleşecektir.

 

Bu çerçevede, Taraflar sanayi ürünlerindeki tüm gümrük vergilerini en geç 8 yıl sonunda karşılıklı olarak sıfırlayacaklardır. Ülkemizce hassas addedilen bazı tekstil-konfeksiyon, demir-çelik, elektrik-elektronik ve otomotiv ürünlerinde, Malezya tarafınca ise hassas olarak değerlendirilen bazı kimya, tekstil-konfeksiyon, demir-çelik, elektrik-elektronik ve otomotiv ürünlerinde gümrük vergileri 3, 5, ve 8 yıllık indirim takvimlerine tabi olacaktır.

 

Tarım ürünlerinde ise 8 yıl sonunda tarife satırı bakımından Malezya’ya ihracatımızın %94’ü, ithalatımızın ise %47’si için tercihli pazara giriş imkânı sağlanacaktır. Bu kapsamda, ülkemiz ihracatı açısından önem arz eden;  buğday unu, kabuklu meyveler, kuru meyveler, bisküvi, makarna, zeytinyağı, ayçiçek yağı, konserve meyve/sebze, domates salçası ve çeşitli gıda müstahzarlarının gümrük vergileri Anlaşma’nın yürürlüğe girişi ile birlikte,  bir takım balıkçılık ürünleri, şekerleme ve çikolata 3 yılda,kavun, karpuz ve ekmeğe sürülen kakaolu ürünler 5 yılda sıfırlanacaktır.

Buna karşılık ülkemizce hassas addedilen canlı hayvan, et, işlenmiş et, sütlü ürünler, taze/kurutulmuş/kabuklu meyve (tropik hariç) ve sebze, hububat, değirmencilik ürünleri, yağlı tohumlar, zeytinyağı ve ayçiçek yağı, tütün gibi tarife satırlarının % 53’ünü oluşturan tarım ürünleri liberalizasyon kapsamı dışında bırakılmıştır. Buna karşılık, Malezya açısından önem arz eden palm yağı ve ürünleri başta olmak üzere birtakım şekercilik mamulleri, çikolata, makarnalar ve tropik meyve konserveleri, taze/konserve balıklarda gümrük vergileri kısmi indirime tabi tutulmuştur.

2013 yılında Malezya’ya ihracatımız 272 milyon dolar, Malezya’dan ithalatımız 1 milyar 231 milyon dolar olarak kaydedilmiştir. İki ülke arasında imzalanan STA ile ülkemiz aleyhine yaklaşık 1’e 4,5 oranında seyreden dış ticaret açığının azaltılması suretiyle, ticaretin dengeli bir biçimde artırılması ve işadamlarımız arasında yeni işbirliği ve yatırım imkânlarının yaratılması hedeflenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.