TÜRKİYE-PAKİSTAN ASKERİ İLİŞKİLERİ GELİŞTİRİLECEK


PAKİSTAN DENİZ KUVVETLERİ GEMİSİ TÜRKİYE’DE DENİZ TATBİKATINA KATILACAK

 Ankara, 18 Kasım 2016: Z9 EC Helikopteri taşıyan, Pakistan Deniz Kuvvetlerine ait PNS ALAMGIR (FFG 260) gemisi, 06-15 Kasım 2014 tarihlerinde, Marmaris’teki Aksaz Deniz Üssü’nü 19 Kasım ile 1 Aralık 2016 tarihleri arasında ziyaret edecek. Türk Deniz Kuvvetlerinin ortak “Mavi Balina-16” Tatbikatına katılacak.

 PNS ALAMGIR gemisi, 13-15 Kasım 2014 tarihlerinede Antalya’daydı. Gemi çok işlevli bir fırkateyndir ve Z9EC helikopteri taşımaktadır  PNS ALAMGIR, ALAMGIR adını taşıyan üçüncü gemidir.  31 Ağustos 2010’da ABD’de Mayport Florida’da denize indirilmiştir.  PNS ALAMGIR Pakistan Deniz Kuvvetlerinin 25. Destroyer Filosu’nun bir parçasıdır.

 Mavi Balina, Doğu ve Batı ülkelerinin günümüzün en önemli denizcilik sorunlarından biri olan Ortak Deniz Güvenliği için paylaşımda bulunmak, görüşmek ve çözümler üretmek için ortak bir foruma dönüşmektedir. PNS ALAMGIRin bu tatbikata katılması, Pakistan ve Türkiye arasında ve diğer katılan donanmalar arasında mevcut olan ikili ilşkileri daha da güçlendirecektir. Üst düzey savunma heyetlerinin karşılıklı ziyaretleri, mübadele eğitim programları ve deniz birliklerinin ziyaretleri, Türkiye-Pakistan savunma ilişkilerinin düzenli özelliğidir. Savunma bağlarını daha da güçlendirmek amacıyla, Pakistan Deniz Kuvvetleri, Şubat 2017’de organize etmeyi planladığı beşinci Çokuluslu AMAN-17 Tatbikatına Türk Deniz Kuvvetlerini de kapsayan 30’dan fazla Deniz Kuvvetlerinin katılımını beklemektedir” dedi.

 Pakistan Deniz Kuvvetleri, bölgede, Kuzey Arabistan Denizi de dahil, Aden Körfezinden Umman Körfezine kadar, barış ve istikrarın sağlanmasında aktif rol almaktadır. Pakistan Deniz Kuvvetleri gemileri, barışla ilgili tüm çalışmalara aktif olarak katılmaktadır. Pakistan Deniz Kuvvetleri, 2003 yılında, Koalisyon Deniz Harekat Planına (Coalition Maritime Campaign Plan-CMCP) katılmış ve şimdiye kadar Koalisyon Görev Kuvveti-150’ye dokuz kez kumanda etmiştir. Pakistan Deniz Kuvvetlerinin proaktif duruşu ve harekatları sayesinde, harekat bölgesinde teröre bağlı tek bir olay gerçekleşmemiştir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.